Hlavní obsah

Oprava krkonošského muzea ve Vrchlabí vyšla zatím na 35 milionů Kč

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

7. 2. 22:34

Oprava bývalého kláštera augustiniánů ve Vrchlabí, který je sídlem krkonošského muzea, vyšla zatím zhruba na 35 milionů korun.

Článek

Stavební práce, které začaly před rokem, by měly být hotové do konce roku 2021, řekl ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Budova bývalého kláštera je zavřená od podzimu 2017, vznikne v ní nové hlavní Návštěvnické centrum KRNAP. Stavební práce zajišťuje společnost Metrostav, která zakázku vyhrála s cenou 109,5 milionu korun bez DPH.

„Práce nabraly zpoždění, a to především s ohledem na kolísání hladiny spodní vody a nutné statické úpravy a podchycení základů kláštera. Hotová je část přístavby nového vstupu, hrubé rozvody a statické úpravy objektu,“ řekl ČTK Drahný.

Správa podle něj předpokládá kvůli vícepracím nárůst ceny zhruba o 15 procent, především s ohledem na zajištění statiky objektu.

Na stavební část projektu naváže budování expozice s předpokládaným otevřením pro veřejnost v první polovině roku 2023. Celkové náklady včetně vybudování expozice jsou odhadovány na více než 200 milionů korun. Projekt finančně podpořila EU z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) zaměřeného na podporu muzeí. Evropské dotace mají činit více než 80 procent uznatelných nákladů.

Opravený klášter s novou interaktivní expozicí bude sloužit pro návštěvníky jako reprezentativní vstupní brána Krkonoš. Nové Návštěvnické centrum KRNAP nahradí v minulosti oblíbené expozice Kámen a život a Člověk a hory. Vznikne expozice dokumentující příběh Krkonoš s ohledem na jedinečnou přírodu a soužití přírody a člověka.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované