Hlavní obsah

Opravená historická vila na Landku se otevře veřejnosti

Foto: Profimedia.cz

Landek.

Reklama

12. 7. 2021 19:30

ájemci si mohou prohlédnout nově opravenou bývalou Miskovu ředitelskou vilu v areálu hornického muzea Landek Park v Ostravě-Petřkovicích.

Článek

„Více než 100 let stará vila spadá pod správu společnosti Cylinders Holding podnikatele Jana Světlíka. V minulých měsících prošla rekonstrukcí. Budova bude využívána jako penzion s kapacitou 11 apartmánů,“ řekla mluvčí firmy Eva Kijonková.

„Tento čtvrtek si opravenou vilu bude moci od 14:00 do 19:00 hodin prohlédnout široká veřejnost. Půjde o netradiční den otevřených dveří, jehož součástí bude i pokřtění rekonstruovaného objektu,“ řekla. Kateřina Hladká, ředitelka Hotelu VP1 z Cylinders Holding, která má na starosti i správu vily, doplnila, že interiér obsahuje desítky uměleckých děl. „Je tedy i svého druhu výstavním prostorem,“ uvedla Hladká.

Takzvaná ředitelská vila sloužila šéfům někdejších dolů, které byly až do poválečných reforem součástí Vítkovických železáren, později pak OKD. Vila byla původně postavena pro ředitele důlní části Vítkovického horního a hutního těžířstva. Lákadlem pro návštěvníky tak může být i velký trezor, ve kterém se shromažďovaly peníze na výplaty horníků.

„Daleko významnější jsou ale umělecká díla, která jsme nechali do specifického interiéru umístit. Například čtyřmetrový obraz od Josefa Lieslera, díla Miroslava Grabovského, Ladislava Čepeláka, Emílie Tomanové a dalších. Jsou tu i mnohé zajímavé práce s dobovou a oborovou tematikou,“ uvedl generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík. V jednom z apartmánů je podle něj k vidění i původní interiér pracovny ředitelů dolů. Nechybějí ani obrazové příběhy Zdeňka Buriana, například speciální učební pomůcka zobrazující, jak v prehistorii vznikalo uhlí.

Vila, která ve čtvrtek dostane nové, zatím utajované jméno, stojí nedaleko původního Dolu Anselm, nejstarší štolové šachty na Ostravsku, a hornického muzea. Teď prošla celkovou rekonstrukcí za více než deset milionů korun. Rekonstrukci cenné vily navrhl architekt Milan Šraml.

Slezský kopec Landek je přírodní památkou. Je známý nálezem pravěké sošky Landecké venuše i tím, že tam žili lidé už před více než 20.000 lety a poprvé tam v pravěku použili uhlí. Landek Park, který se tam nachází, je areálem bývalého Dolu Anselm, nejstaršího na Ostravsku. Je v něm známé hornické muzeum, které vzniklo po ukončení činnosti dolu za socialismu pojmenovaného Důl Eduard Urx.

První expozice hornického muzea se otevřela v roce 1993 právě v prostoru Miskovy vily postavené v historizujícím slohu v roce 1906. Vila sloužila jako správní budova, pojmenování získala po hornickém předákovi a později řediteli OKD Jaroslavu Miskovi.

Reklama

Související témata:

Doporučované