Hlavní obsah

Ostrý střet demonstrantů s policií. V Hongkogu pokračují další bouřlivé protesty

Policie použila proti demonstrantům slzný plyn. (Video: AP)

 

Reklama

24. 8. 2019 16:04

Masové protivládní protesty v Hongkongu pokračují. Část tisícového davu se střetla s policií. Ta jej rozehnala slzným plynem.

Článek

Protesty v Hongkongu pokračují už několik měsíců. Organizátoři na dnešek naplánovali přetížení dopravy na letiště, které se stalo dějištěm masových protestů minulý týden a kde jsou kvůli střetům s policií jakékoliv další protesty zakázány. Podle agentury Reuters je ale osobní i hromadná doprava vedoucí na letiště v provozu jako vždy.

Část demonstrantů se podle hongkongského listu South China Morning Post rozhodla zabarikádovat některé z ulic v industriální čtvrti naproti přístavu. V těchto místech následně došlo ke střetu obou skupin, policie proti demonstrujícím poprvé po deseti dnech použila slzný plyn, ti na ni házeli lahve a cihly.

Kvůli plánovaným pochodům dnes hongkongský železniční dopravce uzavřel čtyři stanice v hustě obydlené oblasti, do ulic i přesto vyšly tisíce lidí. Někteří z nich se v poklidném protestu posadili na zem u vchodu do jedné ze stanic, aby zaměstnancům dopravce zabránili zavřít brány.

Čínská informační válka kolem Hongkongu očima mezinárodního experta. (Video: Jana Lipská, Jiří Burýšek, Reuters, Seznam Zprávy)

Další požadují odstranění „chytrých” sloupů pouličního osvětlení kvůli možným sledovacím systémům, napsala agentura AP. Protestující se obávají, že do nich čínské úřady nainstalovaly kamery s vysokým rozlišením, které jim s pomocí softwaru umožní rozpoznávání obličejů.

Podobné systémy umožní policii určit identitu osob i v mnohatisícovém davu. Skupinka demonstrantů jeden ze sloupů s pomocí pily a lan strhla.

Simon Cheng je volný

Znepokojení nad způsobem, jak Čína s protesty nakládá, projevilo několik zemí včetně Británie, pod kterou Hongkong spadal do roku 1997. Napětí mezi Pekingem a Londýnem se ještě prohloubilo poté, co byl Simon Cheng z britského konzulátu zadržen v pevninské Číně kvůli údajnému zapojení do prostituce, uvedla čínská policie.

Cheng byl dnes plánovaně propuštěn po 15 dnech vězení, podle úřadů se ke své „nezákonné činnosti” přiznal. Neměl přitom možnost se oficiálně bránit u soudu, podotkla agentura Reuters. Cheng je nyní zpět v Hongkongu, informovala jeho rodina.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované