Hlavní obsah

Papírové stravenky zůstanou, shodla se vláda

Foto: Jakub Čaja, Seznam Zprávy

Ilustrační fotografie.

Reklama

14. 1. 2020 19:43

Stravenky zůstanou i v příštích letech, ale zaměstnanci budou moct tento benefit čerpat i jako nedaněný příjem, dohodla se na tom dnes vládní koalice. Novinářům to v průběhu zasedání lídrů ČSSD a hnutí ANO řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Článek

Stravenkový paušál bude podle návrhu Ministerstva financí alternativou ke stravenkám a podnikovému stravování.

Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den, uvedla ministryně.

Zaměstnanci by částku měli dostávat vyúčtovanou samostatně, protože by neměla na rozdíl od mzdy podléhat povinným odvodům a daním.

„V naší zemi je milion zaměstnanců, kteří nemají žádný benefit, protože si to jejich zaměstnavatelé nemohou dovolit. Nemohou si dovolit platit dvě procenta za stravenku a dále restaurace musejí platit pět až sedm procent. Chceme tuto možnost pro milion zaměstnanců, kteří na nic nedosáhnou,“ uvedla ministryně. Nyní stravenky dostává zhruba 1,5 milionu zaměstnanců.

Se stravenkovým paušálem nesouhlasí například odboráři a Asociace provozovatelů poukázkových systémů. Naproti tomu má podporu Asociace hotelů a restaurací ČR a Asociace českého tradičního obchodu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované