Hlavní obsah

Petice podporuje ředitele waldorfské školy, kde se učí bez testů a roušek

Foto: Unsplash

Ilustrační snímek.

Reklama

16. 4. 2021 10:44
aktualizováno • 16. 4. 2021 14:36

Lidé v Semilech podepisují petici za návrat dětí do škol bez podmínek a na podporu ředitele Waldorfské školy v Semilech Ivana Semeckého, kterému za jeho postoj k testování žáků a nošení roušek hrozí odvolání a škole sankce.

Článek

Petice je zveřejněna na webových stránkách www.petice.com a podepsat ji lze také v antikvariátu na Komenského náměstí nebo bezobalovém obchodě v ulici Josefa Hory, řekla dnes za petiční výbor Martina Wittmayerová.

Ředitel Waldorfské školy v Semilech odmítá podle svého vyjádření dělat ze školy testovací centrum. Děti mají podle něj právo chodit do školy, rodiče mají právo rozhodovat o svých dětech a učitelé mají děti vzdělávat, uvedl ve čtvrtek.

Na dotaz Seznam Zpráv, proč rodičům umožnil, aby se jejich děti nemusely testovat, pokud s tím nesouhlasí, a zároveň nemusely ve třídách nosit roušky, Semecký odpověděl: „Pro mě jako pro ředitele školy, který má o ni pečovat, je zásadní, aby do školy mohly chodit všechny děti. Je to jejich základní právo a pro mě to vyplývá ze školského zákona. Chtěl jsem jednoduše ty podmínky zachovat, aby děti do školy mohly.“

Od pondělí tak sedí ve třídách waldorfské školy děti testované s těmi neotestovanými, což odporuje nařízením. Ve výuce nejsou povinné ani roušky, pouze ve společných prostorách. Situaci ve škole řeší hygienici, školská rada s postupem ředitele nesouhlasí. „Rada města bude v pondělí jednat o jeho odvolání,“ řekla starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).

Semecký Seznam Zprávám řekl, že si je plně vědom možných následků. „Myslím si, že za ten více než rok je toho nakládáno na školy už prostě příliš. Škola se proměnila v něco úplně jiného. Primárně mi vadí, že stát po mně jako po řediteli školy vyžaduje, abych ze školy udělal testovací centrum a některým žákům zakázal chodit do školy. Stojím si za tím, že je v pořádku, aby děti do školy chodily, a je v pořádku, že rodičům ponechám jejich práva. Jsem za to připraven nést následky,“ uvedl.

Signatáři petice požadují, aby „nebyly činěny žádné kroky, které by vedly k odvolání ředitele waldorfské školy“. Podle Wittmayerové se kvůli Semeckého aktuálnímu postoji zapomíná na to, co pro školu udělal. „Opravdu tu školu doslova zvedl z popela, když byla vytunelovaná tehdejší účetní, on by pro ni dýchal, dýchal by za ty děti a to je věc, na kterou se teď zapomíná,“ dodala žena, jež má ve škole své dvě děti v první a čtvrté třídě, bez testů a roušek při výuce.

„Když si představíte sedmiletého prvňáčka, tak ani nejde o dýchání v roušce, ale ty děti se prostě neumí o roušku starat, sundat ji, nasadit, nosí ji v kapse. Jsem pro to, aby děti chodily do školy bez podmínek a aby se ze zdravých dětí nedělali testováním potenciálně nemocní,“ řekla Wittmayerová. Zároveň ujišťuje, že rozhodně nepatří k popíračům covidu-19. „Vím, že tady je, setkala jsem se s ním, vím, že lidé umírají, ale všechno má svoje hranice,“ dodala.

Za Semeckého se postavili i lidé ze spolku Zdravé forum. „Vyjadřujeme podporu řediteli Waldorfské základní a střední školy Semily Ivanu Semeckému, v jeho snaze o ochranu práv dětí před mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví, která jsou dle našeho odborného názoru nezákonná. V mezích našich kapacit a naší odbornosti poskytneme řediteli i škole v úsilí za ochranu práv dětí maximální podporu bez nároku na odměnu,“ uvedli ve svém prohlášení právníci fora.

Semily jsou už téměř 30 let centrem waldorfského vzdělávání v Libereckém kraji. Ve městě s 8 400 obyvateli je nejen mateřská a základní škola, ale od roku 2006 také lyceum. Střední waldorfské vzdělávání v Česku nabízí jen pár škol, ta semilská patří k nejstarším v zemi. Dnes na ní studuje zhruba 300 dětí, někteří absolventi už se do školy vrátili jako pedagogové.

Testování dětí je jednou z podmínek otevření škol. Poprvé se testovalo v pondělí, z 13 000 testů provedených v Libereckém kraji bylo podle mluvčí krajské hygienické stanice Zuzany Balašové devět pozitivních. Při druhém kole ve čtvrtek otestovali přes 15 400 školáků. „Pozitivních bylo 13 antigenních testů, tito žáci teď musí na testy PCR,“ řekla dnes Balašová. Chodu škol by se to zásadně dotknout nemělo, na těch základních třídy takzvaně rotují, takže školáci testovaní v tomto týdnu zůstanou příští týden na distančním vzdělávání a do škol nastoupí druhá půlka tříd.

Reklama

Doporučované