Hlavní obsah

Petice starostů. Chtějí, aby byla dálnice mezi Ostravou a Frýdkem zdarma

Foto: Jan Stránský, Seznam Zprávy

Ilustrační fotografie.

Reklama

18. 8. 2020 18:53

Starostové 13 obcí z Frýdecko-Místecka a městských obvodů Ostravy sepsali petici, ve které požadují, aby byla dálnice D56 mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou vyňata ze zpoplatněných úseků.

Článek

Na benzinové stanici u průmyslové zóny vedle dálnice dnes zástupci 8 z celkem 13 obcí podepsali petici za vyjmutí ze zpoplatnění dálnice II. třídy D56 mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou. Hodlají nasbírat co nejvíc podpisů a „přinutit Prahu k jednání a konstruktivní komunikaci“.

„Přijde nám absurdní platit dálniční známku kvůli několikakilometrovému úseku, který na dálnici ani nenavazuje a je často opravován, takže řidiči si musejí stále hlídat nejen rychlost, ale také se soustředit na dopravní kužely a provizorní čáry. To spoustu řidičů vyhání na okresky vedoucí přes okolní obce, kde narůstá doprava a s tím spojený hluk, prašnost a zvýšené emise z výfukových plynů,“ stojí v takzvané petiční průvodce.

„Snažili jsme se v Praze různými cestičkami vyjednávat, ale všude nám vystavili stopku nebo jsme si připadali jak na kruhovém objezdu. Proto jsme přišli s peticí, potřebujeme co nejvíce podpisů občanů a řidičů, kteří nechtějí platit za něco, co je jinde v republice zdarma. Potřebujeme, aby lidé dali najevo, že jim to není lhostejné, že jim to vadí a chtějí to změnit. Každý podpis je argument. Když budeme mít tisíce argumentů, měli bychom dosáhnout svého,“ řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Karel Deutscher.

Petiční výbor je složen ze zástupců 13 obcí a částí Ostravy – jedná se konkrétně o Frýdek-Místek, Sviadnov, Paskov, Žabeň, Krmelín, Řepiště, Staříč, Fryčovice, Proskovice, Novou Bělou, Starou Bělou, Hrabovou a Ostravu-Jih.

„Petici budu přeposílat starostům všech obcí spadajících pod naši obec s rozšířenou působností, aby se k nám připojili a měli petici a podpisové archy i na svých úřadech,“ dodal náměstek Karel Deutscher.

Ve Frýdku-Místku mohou lidé petici podepsat v budovách magistrátu, konkrétně na informacích v budově na ulici Radniční ve Frýdku a také v budově na ulici Politických obětí v Místku.

Reklama

Doporučované