Hlavní obsah

Petice za ubitého Čecha má devět tisíc podpisů, Zaorálek pošle žalobu do Štrasburku

Rozhovor s Miroslavou Balekovou o petici žádající obnovu procesu v případu zabitého Čecha Zdeňka M.

 

Reklama

21. 4. 2017 15:19

Slovenka Miroslava Baleková sbírá podpisy pod petici požadující obnovu procesu v případu násilníků, kteří řetězem způsobili smrt Čecha Zdeňka M.

Článek

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku zpochybnit rozsudek, jímž britský soud osvobodil britského občana, který loni zabil Čecha. Je to podle něj jediný způsob, jak dosáhnout revize procesu. V britském soudním systému rozsudek zvrátit nelze. Podání k soudu musí podle Zaorálka podat sestra zabitého, Česko je připraveno ji v procesu podpořit.

Obnovu procesu žádá také petice, jejíž organizátorkou je Miroslava Baleková. V tuto chvíli má devět tisíc podpisů. „Usilujeme, aby jich bylo co nejvíc," řekla v rozhovoru pro Seznam Zprávy (pusťte si ho ve videu nahoře).

Zaorálkův náměstek Martin Smolek jednal v Londýně o případu se zástupci britské prokuratury. Ti jsou podle Zaorálka rozsudkem frustrováni, sdělili však, že britský soudní systém neumožňuje obnovení procesu. Česko se s takovým výsledkem ale podle ministra nehodlá smířit a udělá vše pro to, aby bylo dosaženo spravedlnosti.

„Evropský soud pro lidská práva jako jediný může nařídit nové projednání. To je dnes jediná instance, která přichází v úvahu a která je podle mě schopná zjednat tu spravedlnost, po níž musí každý normální člověk volat," řekl Zaorálek. O připravovaném podání mluvil i s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjörnem Jaglandem, pod jehož instituci soud pro lidská práva spadá.

„V tomto případě tvrdím, že tady byla porušena závažným způsobem práva občanů České republiky. Mluvím o příbuzných, kteří se v tomto případě nedočkali elementární spravedlnosti," řekl Zaorálek.

O případu z minulého září rozhodla porota počátkem dubna. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, co jsi mě donutil udělat." Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel, který nebyl uznán vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované