Hlavní obsah

Pětina Američanů si myslí, že v covidové vakcíně jsou vládní čipy

Foto: Profimedia.cz

Očkování proti covidu-19 v Los Angeles. Ilustrační snímek.

Reklama

19. 7. 2021 11:39

Podle průzkumu agentury YouGov pro časopis The Economist považuje naprostá většina amerických odpůrců vakcíny očkování za větší hrozbu než covid-19. Vývoj v USA je přitom důkazem vysoké účinnosti vakcín.

Článek

Pětina Američanů věří nepodložené konspirační teorii, že se vláda Spojených států snaží prostřednictvím vakcín proti covidu-19 „očipovat“ populaci. Výsledky průzkumu se zveřejnily ve čtvrtek, tedy ve stejný den, kdy američtí vládní činitelé vystoupili s varováním ohledně dezinformací se zdravotnickou tematikou, které se nadále šíří na sociálních sítích. „Jednoduše řečeno: Dezinformace o zdraví nás stály lidské životy,“ prohlásil šéf federálního úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy.

Murthy mimo jiné uvedl, že podle průzkumů dvě třetiny nenaočkovaných lidí věří „rozšířeným mýtům“ o vakcínách, nebo si myslí, že by tyto mýty mohly být pravdivé. Nová čísla od YouGov jeho slova potvrzují.

Z respondentů odmítajících očkování na covid-19 údajně 51 procent považuje za „rozhodně nebo asi pravdivé“ tvrzení, že vláda USA používá vakcíny k nasazení „mikročipů“ do těl obyvatel. Dalších 16 procent lidí z dané skupiny uvedlo, že si ve věci nejsou jistí. Z celého vzorku 1500 dospělých obyvatel se k nepodloženému tvrzení o čipech pětina přiklonila, zatímco dalších 14 procent vyjádřilo nejistotu.

Autoři průzkumu se ptali také na vyvrácenou teorii, že vakcíny způsobují autismus. Za rozhodně nebo spíše nepravdivou ji označilo jen 58 procent respondentů. Mezi odpůrci vakcín na covid-19 to pak bylo pouhých 21 procent lidí, zatímco 49 procent zaujalo opačné stanovisko. Drtivá většina této podskupiny zároveň podle výsledků věří, že „hrozba koronaviru byla z politických důvodů přeháněná“.

„Lidé, kteří se nehodlají nechat očkovat, mají obavy z vedlejších účinků, mikročipů a politických zájmů, ale ne z covidu-19,“ shrnuje YouGov. „Zaprvé 90 procent z těch, kdo vakcinaci odmítají, má větší strach z možných vedlejších účinků vakcíny než z covidu-19 samotného. Zadruhé jen 16 procent z nich věří, že se většina nových případů covidu-19 objevuje mezi neočkovanými,“ pokračuje analýza.

Ovšem vývoj z posledních týdnů naznačuje, že přesně to se v USA děje. Státy s nižší proočkovaností na jihu země zažívají prudký nárůst v počtech zachycených nákaz a prakticky všechny hospitalizace s covidem-19 a související úmrtí se týkají těch, kteří nejsou očkovaní. To vše v situaci, kdy USA hlásí necelých 50 procent plně naočkovaných obyvatel, zpomalování očkovací kampaně a nápor koronavirové mutace delta.

Nejnovější průzkumy ukazují, že odmítavý nebo nerozhodný postoj k očkování má stále asi 30 procent Američanů. Odborníci a představitelé vlády neustále opakují, že očkování je bezpečné a představuje nejlepší cestu k vítězství nad koronavirem. Značnou část populace se jim ale zjevně nedaří přesvědčit. „Jejich postoje se možná nikdy nezmění. Není mnoho věcí, které by podle této skupiny mohly jejich názor změnit,“ uvádí YouGov.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované