Hlavní obsah

První blok Temelína je v odstávce, technici vyvezli z reaktoru palivo

Jaderná elektrárna Temelín.

Reklama

27. 3. 2020 12:45

Technici jaderné elektrárny Temelín vyvezli z reaktoru jaderné palivo a připravují kontrolu tlakové nádoby reaktoru. Elektrárna je v první čtvrtině plánované odstávky prvního bloku, která začala 13. března a měla by trvat dva měsíce.

Článek

Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu by to mělo být 12. června.

Energetici vyvezli z reaktoru 1. bloku všech 163 palivových souborů. Zpět se jich vrátí 121, doplní je 42 nových. Nové palivo je od ruské korporace Tvel. Vyvážení použitého paliva trvalo téměř čtyři dny, přičemž vyvézt jeden soubor zabere asi půl hodiny. Vše se dělá podle mluvčího pod vodou, která palivo chladí a odstíní i radioaktivní záření.

„Jsme v první čtvrtině plánované odstávky. Po vyvezení paliva nás čeká kontrola vnitřního povrchu tlakové nádoby reaktoru. Souběžně kontrolujeme bezpečnostní systémy a turbínu,“ uvedl ředitel elektrárny Jan Kruml.

Jaderná elektrárna Temelín

Největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby.

ČEZ spustil jihočeskou elektrárnu v prosinci 2000.

Loni vyrobil Temelín 15,76 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 4,1 TWh.

Palivové soubory, které se do reaktoru nevrací, zůstanou zhruba deset let ve skladovacím bazénu vedle reaktoru. Poté se převezou do skladu použitého paliva, který v areálu elektrárny funguje od roku 2010. Tam mohou zůstat až 60 let. „Ve čtyřech kontejnerech je tak umístěno palivo, ze kterého vznikla elektřina pro roční spotřebu pětiny České republiky. Přitom kontejnery jsou na ploše odpovídající většímu obývacímu pokoji,“ uvedl Kruml.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované