Hlavní obsah

Studentům UK vadí Agrofert jako sponzor plesu. Splňuje kritéria, reaguje rektor Zima

23. 1. 2019
Foto: Profimedia.cz

Agrofert se v letošním roce zařadil mezi hlavní sponzory plesu.

Podle Zimy platí na firmu Agrofert stejná pravidla sponzorství, jako na všechny ostatní partnery Reprezentačního plesu školy.

Článek

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zareagoval na otevřený dopis studentů, kteří nesouhlasili s tím, aby letošní ročník Reprezentačního plesu sponzoroval holding Agrofert.

Zima v partnerství s Agrofertem podle svého vyjádření problém nevidí: „Agrofert je jedním z mnoha partnerů a sponzorů plesu UK od roku 2015 a platí pro něj naprosto stejná pravidla spolupráce, jako pro všechny ostatní.“

Studentům Zima poděkoval za jejich zájem o kredibilitu a dobré jméno univerzity. Podpora akcí Univerzity Karlovy ale podle něj podléhá ve všech případech smlouvám s jasně danými kritérii.

„Ples univerzity má mnoho partnerů z řad velkých i malých společností. V případě podpory plesu UK se jedná výhradně o zveřejnění log či reklamních vizuálů partnerů v rámci akce a její propagace a poskytnutí vstupenek na ples,“ vysvětlil Zima.

Zima na Televizi Seznam

Rektor UK Tomáš Zima bude hostem Večerních zpráv na Televizi Seznam ve čtvrtek v 19:15.

Proti partnerství s holdingem Agrofert se ohradili zástupci Akademického senátu 2. lékařské fakulty a členové tamních studentských spolků. Těm rektor svoje vyjádření zaslal e-mailem.

„Pan Zima naše otázky v dopise sice zodpověděl, ale čekali jsme spíš jeho reakci na morální aspekt celé věci. Rádi bychom se ho na to proto zeptali znovu – ideálně prostřednictvím fakultních zástupců v Akademickém senátu Univerzity Karlovy, setkání proběhne tento pátek,“ odpověděl jeden z iniciátorů dopisu, Adam Láznička.

O tom, že univerzita s holdigem Agrofert spolupracuje už čtvrtým rokem, autoři dopisu nevěděli. „Nevšimli jsme si toho, ale kdybychom na to přišli dřív, dopis bychom poslali také. Situace kolem osoby Andreje Babiše i jeho firem se navíc v posledním roce přiostřila. I kvůli tomu letos toto zjištění vyvolalo u studentů větší vlnu nevole,“ dodal Láznička.

Bojkot akce však podle něj zatím není na pořadu dne: „Nyní máme v plánu doptat se pana rektora, jak vidí pobírání peněz od Agrofertu z morálního hlediska a jak bude partnerství s firmou pokračovat v příštích letech. O dalším postupu jsme zatím nepřemýšleli, věříme, že to vyřešíme v dobrém.“

Možná jste během posledních dní zaregistrovali, že zveřejnění sponzorů každoročního reprezentačního plesu Univerzity...

Zveřejnil(a) Motolák dne Úterý 22. ledna 2019

Spolu s místopředsedou Akademického senátu 2. lékařské fakulty se pod dopis podepsali i předseda spolku Motolák Tomáš Jelínek, prezident místního sdružení mezinárodní asociace lékařských studentů IFMSA Stanislav Štrba a člen Asociace studentů fyzioterapie Martin Jirásek.

Partnerství s holdigem kritizovali kvůli jeho vazbám na premiéra Babiše. „Andrej Babiš je usvědčený spolupracovník StB, majitel mediálního impéria, jehož prostřednictvím ovlivňuje denní tisk, a trestně stíhaná osoba. Mimo to je holding Agrofert v současné době vyšetřován Evropskou komisí pro podezření ze střetu zájmů premiéra Babiše v souvislosti s evropskými dotacemi,“ vyjmenovali zástupci studentů důvody, proč se sponzorstvím nesouhlasí.

Každoroční Reprezentační ples UK se má konat 25. ledna 2019 v Paláci Žofín v Praze. Společně s Agrofertem akci letos sponzorují třeba Skupina ČEZ, J&T Banka nebo Česká spořitelna.

Doporučujeme