Hlavní obsah

Víkendový rozhovor: Po krvavém jaru 1945 přišlo krvavé léto. Po válce Češi dostali příležitost k odplatě, říká Padevět

Na samotném konci války zahynulo víc lidí, než během trvání celého protektorátu, říká spisovatel Jiří Padevět. (Video: Seznam.cz)

8. 5. 2018 7:59

Nejtvrdší boje sváděli nacističtí vojáci s osvoboditeli o velká moravská města: Ostravu, Opavu, Olomouc a Brno. Poslední dny provázely také masakry civilních obyvatel. Po osvobození dostali Češi možnost pomstít se za válečné útrapy.

Článek

Přesto platí, že konec války má svůj jednoznačný časový údaj - 8. květen 1945, přestože komunistický režim slavil vítězství nad fašismem až o den později. V ten den, 9. května, dorazily do Prahy první tanky Rudé armády.

I když od konce války uplynulo už 73 roků, pořád je o čem bádat, vysvětluje spisovatel Jiří Padevět. Bílá místa stále najdeme například v popisu bojových operací, v podílu vlasovců na osvobození Československa nebo také v působení estonské divize Waffen-SS na československém území.

Kdy a kde padl poslední výstřel druhé světové války? Nenechte si ujít rozhovor se spisovatelem Jiřím Padevětem ve videu výše.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené