Hlavní obsah

Po útoku v Berlíně staví města v Česku betonové zátarasy. Na místě zůstanou do 2. ledna

Ministr vnitra Milan Chovanec kontroluje bezpečnost na vánočních trzích.

 

Reklama

21. 12. 2016 18:31

Sledujte studio Seznamu: Policie posílila také hlídky na místech, kde se pohybuje velké množství lidí.

Článek

Teroristický útok v Berlíně dopadl i na život v Česku. Větší města v reakci staví zátarasy, které mají znemožnit vjezd autu na místa, kde je velká koncentrace lidí.

Vjezdu do dolní části Václavského náměstí mají zabránit zhruba půl metru vysoké betonové zábrany, které tam odpoledne začaly instalovat Pražské služby pod dohledem policie.

Zvýšená bezpečnostní opatření v Česku potrvají minimálně do 2. ledna. Po celé zemi jsou hlídky posílené o 500 policistů.

Zvýšený počet policistů se samopaly je na řadě míst patrný už od úterý. Podle ministra vnitra Milana Chovance se po Vánocích hlídky zaměří například na ochranu nákupních center v době výprodejů. Policie vytipovala zhruba 40 akcí, kterým bude věnovat mimořádnou pozornost.

Policie v Česku zvýšila bezpečnostní opatření krátce po berlínském útoku, který si vyžádal 12 obětí.

Německo hledá 23letého Tunisana. Podívejte se:

Tunisan na útěku

Týkají se zejména míst, kde se pohybuje velké množství lidí, například na vánočních trzích, nádražích nebo v obchodních centrech. Policie tam posílila hlídky a v Brně, Jihlavě, Plzni, Ostravě a Liberci dnes zablokovala i vjezdy na trhy.

Praha zatím posílila bezpečnostní opatření v MHD a v centru metropole. Strážníci věnují pozornost odloženým věcem, odstaveným vozidlům a jakémukoliv podezřelému chování, uvedl magistrát.

O opatřeních dnes diskutovala pracovní skupina složená ze zástupců magistrátu, Prahy 1 a policie. „Každá bezpečnostní opatření, která zabrání případnému ublížení na zdraví našich občanů, beru jako povinnost. Nejsou v tuto chvíli důvody k panice, ale naše bezpečnostní systémy jsou plně připraveny," řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Skupina rozhodla o instalaci zátarasů na konec Pařížské ulice tak, aby nebyl umožněn vjezd na Staroměstské náměstí, a u Václavského náměstí od ulic Jindřišská a Vodičkova.

Podobná opatření platí například i ve městech na Vysočině, kde přibylo hlídkujících policistů vybavených dlouhými střelnými zbraněmi. Kolem plochy Masarykova náměstí v Jihlavě, kde se konají vánoční trhy, dnes byly instalovány těžké betonové květináče, které by měly zamezit možnému vjezdu nákladního vozidla. Zábrany se podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové objeví zřejmě i na dalších místech v kraji.

V Plzni zvýšili policisté a strážníci dohled nad trhy na centrálním náměstí a v obchodních centrech. „Během dneška by měly být v centru instalovány z příjezdových směrů k náměstí betonové bloky neboli zátarasy, jež by znemožnily vjezd vozidel na plochu náměstí," řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková. Už se instalují ve směru z ulic Prešovská, Dřevěná a Františkánská.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované