Hlavní obsah

Počínání lvice z Tanzanie vyrazilo znalcům šelem dech

Fotografie lvice kojící levhartí mládě šokovala znalce lvů (Video: Reuters)

 

Reklama

15. 7. 2017 12:56

Fotografie lvice kojící levhartí mládě šokovala znalce lvů. Odborníci mu ale příliš šancí na přežití nedávají.

Článek

Šéfovi organizace zabývající se ochranou kočkovitých šelem Panthera Lukeovi Hunterovi dorazil tento týden e-mail od partnerů v Tanzanii. Když otevřel jeho přílohu, nevěřil svým očím - fotografie zachycovala klidně ležící lvici kojící levhartí mládě. Nic podobného ještě zachyceno nebylo a Hunter, jehož citoval list The Washington Post, se přiznal, že mu při spatření fotky „spadla čelist".

Pro znalce života lvů, ke kterým Hunter patří, jde o ohromující novinku. To, že samice šelem kojí mládě jiného druhu, bylo zatím doloženo jenom u zvířat žijících v zajetí. Z volné přírody jsou známy pouze mimořádně vzácné případy, kdy samice levharta nebo pumy přijaly za své osiřelé mládě, avšak vlastního druhu.

Hunter tvrdí, že prozatím nebyl v přírodě spatřen a v literatuře není zdokumentován případ šelmy, která ke kojení přijala mládě jiného druhu. „Jde o něco nevídaného, o jev, který se dá spatřit jednou za život," řekl.

Fotografie v úterý pořídil jeden z návštěvníků rezervace Ngorongoro. Skupina KopeLion s podporu organizace Panthera se tam snaží urovnávat spory mezi lvy a místními zemědělci, jejichž domácí zvířata se někdy ocitnou na jídelníčku lvů. KopeLion tamní lvy monitoruje, což vysvětluje, proč má na snímku zachycená lvice na krku obojek s GPS.

Hormony a instinkt

Její jméno je Nosikitok a je o ní známo, že koncem června porodila vlastní tři mláďata.

„Její tělo je zaplavené mateřskými hormony. Instinkt jí velí starat se o mláďata. Něco podobného by se nestalo, kdyby nekojila také svá lvíčata," řekl Hunter. V normálním případě by lvice mládě jiného druhu prostě zabila, protože v divočině je mládě, jakkoli roztomilé, příležitostí získat potravu.

Kam se poděla matka levhartího mláděte, není jasné. Také není zřejmé, jestli lvice o vlastní potomky nepřišla. Ve čtvrtek ráno podle údajů GPS nebyla ani na místě, kde by měla lvíčata být, ani tam, kde kojila levharta.

Hunter odhaduje, že mládě je staré zhruba tři týdny, a nemyslí si, že pro něj příběh skončí šťastně. Lvice se obvykle k porodu uchýlí do ústraní a ke smečce se vrátí i s mladými, když jsou jim asi dva měsíce - pokud je odchová.

I kdyby se Nosikitok rozhodla levharta adoptovat, zbytek smečky nebude mít pro mládě jiného druhu stejné pochopení. „Bylo by úžasné to setkání pozorovat. Přál bych si, aby to skončilo šťastně, ale jsem si vědom toho, že to levhartí kotě čeká velká zkouška," dodal Hunter.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované