Hlavní obsah

Podívejte se. Bystřický park miniatur se rozroste, modelů památek je sedm

Foto: Kudy z nudy

Jeden z exponátů.

Reklama

15. 4. 2020 13:26

Park miniatur v Bystřici nad Pernštejnem se letos rozroste o několik dalších středověkých staveb z povodí Svratky. Zatím jich tam je sedm. Vloni přibyly dva nejmohutnější modely hradů Pernštejn a Zubštejn.

Článek

K dalšímu rozpracovanému modelu hradu Osiky se modelář Zdeněk Brachtl vrátí v tomto týdnu.

Modely památek zmenšených v měřítku jedna ku padesáti Brachtl vytváří z betonu, železa a kamene, upravuje je fasádními barvami. Rozmisťuje je v údolíčku s potokem, které připomíná horní tok Svratky. „Tento rok bude ještě dělat hrad Louku, Dalečín, Kunštát a s největší pravděpodobností Aueršperk,“ řekl vedoucí bystřického městského muzea Vladimír Cisár.

Foto: Kudy z nudy

Modely památek jsou zmenšené v měřítku jedna ku padesáti.

Z těchto hradů zůstaly zříceniny, pouze hrad Kunštát byl přestavěný na zámek. Bystřický park ho ale bude připomínat v dřívější podobě. „Jsme zaměření na rekonstrukci ze 14., maximálně 15. století, aby měli lidé představu, jak hrady vypadaly v té době,“ uvedl Cisár. Výhledově by podle něj v parku měly přibýt modely dalších tří čtyř hradů, zaniklého kláštera v Doubravníku nebo hornické osady v místě, jemuž se říká Havírna.

Foto: Kudy z nudy

Modely jsou z betonu, železa a kamene.

Pracovníci budou také dál upravovat více než dvouhektarový pozemek parku, který je poblíž cesty od zimního stadionu k turistickému centru Eden. Údolíčko by mělo celkově připomínat krajinu kolem Svratky. Teď tam vzniká mostek přes potok. Pokud na to muzeu vystačí peníze, bude v nejvyšší části parku postavená jednoduchá dřevěná vyhlídka.

Foto: Kudy z nudy

Údolíčko by mělo celkově připomínat krajinu kolem Svratky.

Lokalita s miniaturami by podle Cisára mohla částečně fungovat rovněž jako geopark s ukázkami bloků hornin z okolí Svratky. Vysázené už tam jsou staré odrůdy jabloní a hrušní.

Park miniatur už je v ČR v Mariánských Lázních. Podle údajů na webu funguje od roku 1999 a obsahuje 75 zmenšenin z celé země. Bystřický park se od něj liší používanými materiály i tím, že jeho tvůrci postupně modelují také krajinu. Tento park vzniká od roku 2018. Město Bystřice nad Pernštejnem má na letošní třetí etapu prací ve svém rozpočtu 675 000 korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované