Hlavní obsah

Podívejte se. Na jihu Čech vznikne první 3D tištěný dům z betonu

Foto: Seznam Zprávy

Takto má vypadat vytištěný dům.

Reklama

24. 4. 2020 13:38

V Českých Budějovicích do konce léta vyroste prototyp 3D tištěného domu ze speciálního betonu. Bude mít tři pokoje a celkovou rozlohu 43 metrů čtverečních. Náklady se mají pohybovat kolem 3,5 milionu korun.

Článek

Hrubá stavba bude hotová za 48 hodin, zhruba další dva měsíce potrvají práce na vybavení interiéru. Dům bude první svého typu v Česku a jeho sériová výroba by mohla začít do tří až pěti let.

Stavba pro dvojčlennou rodinu bude ukotvená na pontonu.

„Cena vývoje prototypu je stejně jako u vývoje auta vyšší, než je cena sériového výrobku. Bez pontonu a bez nákladů na vývoj a roboty, s ohledem na použité moderní technologie a včetně zařízení a spotřebičů a nábytku na míru nás prototyp vyšel na 3,5 milionu korun,“ uvedl spoluautor projektu sochař Michal Trpák.

Foto: SSČS

Koupelna.

Tištěný dům s pracovním názvem Prvok je podle Trpáka vhodný do přírody, města nebo na vodu. „Tištěné domky se ve srovnání s klasickými stavbami mohou dostat až na polovinu nákladů a vznikají i sedmkrát rychleji,“ uvedl Trpák. Podle něj je dům současně navržen tak, aby v jakémkoliv prostředí vydržel minimálně sto let. „Do budoucna budou moci majitelé stavbu na vrcholu životnosti rozdrtit a stejným materiálem ji vytisknout znova,“ doplnil autor projektu.

Dům majitelům nabídne moderní technologie, jako je například rekuperace, recirkulační sprcha, vzdálené ovládání, vlastní nádrže na pitnou, šedou i černou vodu. „Unikátní je nejen technologiemi a formou, ale zejména materiály a zelenou střechou,“ doplnil Trpák.

Foto: SSČS

Obývák.

Dokončení domu je plánováno na srpen.

Prvok bude mít tři místnosti, koupelnu s toaletou, obývací pokoj s kuchyní a ložnici. Stavba pro dvojčlennou rodinu bude podle Trpáka ukotvená na pontonu.

Dům vytiskne robotické rameno z dílny Trpákovy iniciativy Scoolpt, jímž protéká speciální materiál přímo na místo určení. Směs betonu pro tisk je obohacena o nanopolypropylenová vlákna, plastifikátory, které zlepšují plasticitu a umožňují lépe vytvářet organické tvary, a o urychlovač tuhnutí.

Foto: SSČS

Loožnice.

Sám robot je přitom českou novinkou z dílny Trpákovy iniciativy Scoolpt. „Mladý architekt a programátor Jiří Vele naprogramoval automotive robota pro 3D tisk betonem. Jiří přeprogramoval příkazový kód robota tak, aby se místo jednoduchých pohybů používaných v automotive průmyslu pohyboval po komplexní geometrii tvaru domu,“ říká Trpák.

K tisku jednoho domu je zapotřebí přibližně 25 pracovníků, což je o čtyři desítky méně než u běžné stavby. Ceny nákladů při kontinuální výrobě mohou klesnout pod 30 000 korun za metr čtvereční a se sériovou výrobou se mohou dostat až na polovinu nákladů na klasickou stavbu.

Podle analytiků Stavební spořitelny ČS a České spořitelny je stavebnictví nejméně inovovaný obor za poslední stovky let a nyní stojí před výzvami. Počet kvalifikovaných zaměstnanců ve stavebnictví klesl za posledních deset let o desetinu, zatímco počet stavebních zakázek ve stejném období vzrostl o 45 procent.

Foto: SSČS

Dům na pontonech.

„Také ceny pozemků či bytů vzrostly tak, že zejména pro mladé lidi není šance na vlastní bydlení dosáhnout. 3D tisk může nastartovat automatizaci stavební výroby, přinést do bydlení zpět možnost individualizace i propojení s estetikou, jak tomu v minulosti vždy bylo,“ dodal za garanta projektu, Stavební spořitelnu Buřinka, její generální ředitel Libor Vošický.

Dům se ostatně jmenuje Prvok od Buřinky. Buřinka – Stavební spořitelna České spořitelny – je generálním partnerem projektu, a na tom, že se posunul tak rychle a tak daleko má podle autorů velký podíl.

Reklama

Související témata:
Obývací pokoj
Ložnice
Rekuperace brzdné energie

Doporučované