Hlavní obsah

Podle Trumpa by mohla být společnost Huawei součástí obchodní dohody, firmu ale označuje za nebezpečnou

Firma Huawei, kterou Trump označil za nebezpečnou, by mohla být součástí americko-čínské dohody. (Video: Jana Lipská, AP, Reuters)

 

Reklama

24. 5. 2019 12:37

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil čínskou firmu Huawei za velmi nebezpečnou. Zároveň však naznačil, že by americké výhrady vůči telekomunikačnímu gigantu mohly být vyřešeny v rámci americko-čínské obchodní dohody, která by mohla vést ke zmírnění obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Článek

Minulý týden zařadila americká vláda firmu Huawei na černou listinu. Prezident Donald Trump ji označil za „velice nebezpečnou“. Dokáže si ale představit dohodu s Čínou, v jejíž části by byla zahrnuta i Huawei. Taková dohoda by pak podle amerického prezidenta byla pro Spojené státy velmi dobrá.

Americká vláda minulý týden firmu Huawei zařadila na černou listinu, takže americké podniky nyní potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. To ohrozilo mimo jiné spolupráci firmy s Googlem, který poskytuje přístrojům Huawei operační systém Android, ale i s dalšími technologickými firmami.

V pondělí Spojené státy restrikce vůči Huawei částečně zmírnily, když firmě umožnily nakupovat americké zboží za účelem zachování nynějších komunikačních sítí a zajištění softwarových aktualizací pro už prodané telefony Huawei. Povolení platí do 19. srpna a je možné je prodloužit.

USA a Čína proti sobě nyní vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují nová cla. Spor by podle Trumpa mohl již brzy skončit, od posledních obchodních rozhovorů před dvěma týdny ale nebylo stanoveno žádné datum dalšího kola jednání, připomíná agentura Reuters.

Trump v pátek oznámil, že uvolní 16 miliard amerických dolarů (více než 369 miliard korun), které budou směřovat na pomoc farmářům, jež poškodila obchodní válka s Čínou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované