Hlavní obsah

Podpora vládních stran ANO a ČSSD od dubna klesla, získala ODS a Piráti

Foto: CVVM

Volební model Centra pro výzkum veřejného mínění pro květen 2019.

Reklama

30. 5. 2019 15:16

Koaliční partneři ANO a ČSSD od dubna mírně ztratili, ukázal volební model Centra pro výzkum veřejného mínění. Větší podporu získala ODS a Piráti. Lidovci, STAN i TOP 09 se stále drží pod pětiprocentní hranicí pro vstup do Sněmovny.

Článek

Volby do Sněmovny by podle modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v květnu vyhrálo ANO se ziskem 28 procent hlasů, proti předchozímu měsíci se jeho podpora snížila o čtyři procentní body. Naopak podpora ODS, která by byla ve volbách druhá, vzrostla o tři body na 17 procent. Následovali by Piráti s 13,5 procenta hlasů a KSČM s 11 procenty. Vyplynulo to z průzkumu, který CVVM provedlo před volbami do Evropského parlamentu, a jeho výsledky tak mohly ovlivnit stranické předvolební kampaně.

Foto: CVVM

Vývoj volebních preferencí podle Centra pro výzkum veřejného mínění

Do dolní parlamentní komory by se ještě dostala ČSSD s 9,5 procenta hlasů. Hnutí SPD by podle volebního modelu získalo pětiprocentní podporu občanů a lidovci a STAN by měli shodně podporu 4,5 procenta voličů. U těchto tří uskupení ale nelze podle autorů průzkumu vzhledem k míře spolehlivosti a váhání voličů říci, jestli by se do Sněmovny dostala či nedostala.

V porovnání s předchozím měsícem se míra podpory žádné ze stran podle CVVM nijak významně nezměnila. Relativně největší změny byly u ANO, ODS a ČSSD, která zaznamenala proti dubnu pokles podpory o tři procentní body.

Volební model CVVM není předpovědí výsledků voleb, ale na základě získaných odpovědí o preferované straně, jistotě volby a ochotě jít k volbám informuje o rozložení voličské podpory v době průzkumu. Pracuje s pravděpodobností, zda respondent dorazí k volbám, a zohledňuje váhání voličů mezi více stranami.

CVVM připravilo tento model na základě odpovědí 723 respondentů starších 18 let z první poloviny května. Třiašedesát procent dotázaných uvedlo, že by ke květnovým parlamentním volbám přišlo, 32 procent se naopak voleb zúčastnit nehodlá.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované