Hlavní obsah

Policie zadržela lupiče podezřelé ze sériových vloupání u Prahy

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

21. 2. 2020 10:44

Policie má v souvislosti se sériovými vloupáními do domů kolem Prahy podezření na konkrétní osoby. Zadržela v celém kraji několik podezřelých lupičů, nevylučuje, že je mezi nimi i člen organizované skupiny, řekl novinářům ředitel středočeské policie Václav Kučera.

Článek

Počty případů vykradených domů se začaly zvyšovat od loňského září především na území Prahy-venkov jih, která zahrnuje část okresů Praha-východ a Praha-západ. Policisté nejdříve oznámili, že vykrádačský gang může mít na svědomí přes 120 případů. Později upřesnili, že s vyšetřovanou sérií souvisí zhruba polovina.

Od začátku roku eviduje policie v celém kraji zhruba 185 vloupání do domů, kolik z nich souvisí se sérií, není jasné. Na samotné Praze-venkov jih eviduje policie od začátku roku 30 vloupání.

Od začátku roku počty vloupání do domů podle Kučery klesají. „Policie usilovně pracuje, je tam od začátku tohoto roku pokles, jediné, co mohu říci, je to, že máme určitě podezření na konkrétní osoby,“ řekl Kučera.

Policie podle něj každoročně zadrží řadu lupičů, kteří domy na území kraje vykrádají. Několik jich zadržela i letos. „Můžeme z toho usuzovat, že někdo z nich páchá i tuto sériovou činnost,“ uvedl Kučera.

Starostové jsou znepokojeni, Jesenice se obrátila se žádostí o pomoc na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). V otevřeném dopise ho požádala o zvýšení počtu policistů v regionu kolem Prahy. K výzvě se připojilo pět desítek starostů, lidé také podepisují petici. Hamáček starostům vzkázal, že policie maximálně posílila stavy a dělá vše pro dopadení pachatelů.

Pomohou nováčci

Ve Středočeském kraji chybí 400 policistů. Hamáček v pátek oznámil, že policie využije k posílení svých stavů policisty po základní odborné přípravě. Kromě středních Čech je nejhorší stav v Praze a Libereckém kraji. V celé republice chybí asi 3 tisíce lidí.

„Od února tohoto roku je (nováčky) neposíláme rovnou na jejich útvary, ale na nějakou dobu, zpravidla na tři měsíce, je přidělíme do regionů, které mají podstav,“ řekl Hamáček. Teprve po třech měsících budou nováčci zařazeni ke svým útvarům.

„Toto je řešení, které samozřejmě není natrvalo, nicméně mělo by alespoň na omezenou dobu vykrýt nedostatek policistů,“ řekl Hamáček.

Kučera doplnil, že ve středních Čechách je největší nábor nových sil. Středočeská policie začala podle něj spolupracovat s policií v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, která má plné stavy. „Budou nabírat i pro nás, já jim budu garantovat to, že po čtyřech letech, které si tady poctivě odslouží, na jejich žádost, pokud budou chtít, se mohou do původních krajů vrátit,“ řekl Kučera.

Pomoci s řešením špatné personální situace na služebnách v okolí Prahy by měla i nová ubytovna s 80 lůžky, která vznikne v plánovaném areálu středočeské policie v Říčanech. Kromě posil z jiných regionů ji budou moci využívat i policisté, kteří nyní dojíždějí do práce ze vzdálenějších míst v kraji.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované