Hlavní obsah

Policisté a hasiči si polepší o stokoruny, rozhodla vláda. Další peníze vydělají až ve službě

Foto: Hasiči Praha, Seznam Zprávy

U nejpočetnější skupiny výjezdových hasičů půjde celkem o navýšení v průměru o 3000 korun.

Reklama

12. 12. 2018 11:33

Policisté, hasiči a příslušníci vězeňské služby si po Novém roce polepší řádově o stokoruny. Ti, kteří vykonávají nejnáročnější práci, mohou počítat s tisícikorunami navíc. Podobně mají růst i platy vojáků.

Článek

Tarify příslušníků všech bezpečnostních sborů vzrostou o dvě procenta. Zároveň se zvýší zvláštní rizikový příplatek, a to o šest procent.

Ministerstvo vnitra uvedlo, že chce navýšením platů zejména posílit motivační faktor při náboru nových lidí. Nyní mají například policisté, hasiči, celníci či dozorci, kteří jsou ve sboru méně než tři roky a jsou v první tarifní třídě, 17 360 korun měsíčně. Nově by měli dostávat 17 710 korun.

Přidáno dostanou podle ministerstva hlavně ti, kdo nasazují své životy k ochraně životů a majetku. Téměř každý policista v přímém výkonu služby získá do výplaty minimálně o 2500 korun navíc. U nejpočetnější skupiny výjezdových hasičů půjde celkem o navýšení v průměru o 3000 korun. Hasiči sloužící v denním režimu získají do zvláštního příplatku navíc 1600 korun, uvedlo ministerstvo.

Podívejte se na Duel na téma: kdo by měl dostat přidáno

Kdo si polepší? Poslanci diskutovali o přesunech peněz v rozpočtu. (Video: Seznam Zprávy)

Ministr vnitra Jan Hamáček v tiskové zprávě uvedl, že růst platů je důležitou, nicméně jen jednou součástí zajištění profesionálních bezpečnostních sborů. Připomenul, že vláda nedávno rozhodla o přijetí 750 nových hasičů do roku 2021 a o přijetí až tisíce nových policistů, kteří v tuto chvíli policejnímu sboru chybí. „Kromě toho v příštích letech také zásadně porostou investice do obou sborů," uvedl Hamáček.

Podle návrhu rozpočtu na příští rok plánuje úřad na platy zaměstnanců bezpečnostních sborů a ozbrojených sil v příštím roce vydat zhruba 28,15 miliardy korun.

Služební tarify o dvě procenta se zvýší i vojákům s výjimkou nejnižší hodnosti vojínů. Na ně jsou zařazeni začínající vojáci, kteří absolvují tříměsíční kurz základní přípravy. Těm vzroste tarif o více než tři procenta, což odpovídá zvýšení minimální mzdy. Nově tak vojíni budou brát 13 350 korun, tedy stejnou částku, jako je minimální mzda.

Příjem většiny vojáků od začátku ledna podle nařízení vlády vzroste měsíčně v řádu stokorun. Například tarif svobodníka se zvýší o 500 korun na 25 350 korun, rotného o 650 korun na 33 080 korun a majora o 1110 Kč na 56 420 korun. Armádní generál, což je nejvyšší vojenská hodnost, bude mít služební tarif nově vyšší o 2530 korun, což představuje 128 570 korun. Vyšší platy vojáků bude stát rozpočet ministerstva obrany asi 300 milionů korun. Na začátku roku pracovalo na ministerstvu obrany 24 251 vojáků z povolání.

Platy v bezpečnostním sektoru naposledy rostly loni v listopadu, kdy se služební tarify zvýšily o deset procent.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované