Hlavní obsah

Kruté století: Cesta Emanuela Vajtauera od Rudého práva k Hitlerovi

Další epizoda seriálu Kruté století představuje příběh Emanuela Vajtauera.Video: Jiří Padevět, Paměť národa, Seznam Zprávy

Byl iniciativním podporovatelem obou zrůdných režimů 20. století – komunismu i nacismu. Takových lidí samozřejmě byla celá řada, ale Emanuel Vajtauer na rozdíl od jiných začal u komunismu a skončil u nacismu.

Článek

Vajtauer se narodil roku 1892 v Táboře a už jako student propadl levicovým ideálům. Psal do radikálních časopisů jako Červen nebo Nový kult, a dokonce žil nějaký čas v Sovětském svazu, kde načerpal inspiraci pro svou knihu Revoluce a diktatura proletariátu. Ani hlad a bída Ruska ho neodradily od víry v komunismus.

„Se spisovatelem Ivanem Olbrachtem byl delegátem sjezdu Kominterny, organizace, která chtěla vyvážet ruskou revoluci do celého světa,“ říká v seriálu Kruté století historik Jiří Padevět.

Kruté století

Jednotlivé díly seriálu Kruté století přibližují osoby, místa a události, které se staly během dvacátého století a zasáhly do chodu dějin i osudu jednotlivců. Série se věnuje zločinům komunismu i nacismu, hrdinům i zrádcům, ale také obyčejným lidem, kteří se v rozhodujících chvílích postavili na správnou stranu.

Kruté století volně navazuje na dokumentární cykly Krvavá léta a Temná doba a jeho těžištěm jsou události, které se odehrály v letech 1938 až 1956, ale mají přesah do celého dvacátého století.

V roce 1922 a 1923 Vajtauer pracoval jako šéfredaktor komunistického deníku Rudé právo, později emigroval do Spojených států, kde pracoval jako dělník a zároveň se věnoval agitaci mezi krajany. Byl ale vyhoštěn za podvratnou činnost. Po návratu do Československa opět vedl komunistický tisk, ale nakonec byl ze strany vyloučen.

„Na svém pátém sjezdu v roce 1929 se komunistická strana definitivně stala převodovou pákou sovětských komunistů v Československu,“ připomíná Jiří Padevět.

Na přelomu třicátých a čtyřicátých let se Vajtauerův politický kompas otočil. Z bývalého marxisty se stal propagandistou nacistického režimu. V roce 1940 se účastnil „informačního zájezdu“ do nacisty okupované Francie a stal se hlasem tzv. nové Evropy.

Vrchol jeho kolaborace přišel roku 1942, kdy převzal vedení časopisu Přítomnost. Ten kdysi vedl demokratický novinář Ferdinand Peroutka, Vajtauer z něj ale udělal nástroj nacistické propagandy.

A pak přišel květen 1945. Emanuel Vajtauer náhle zmizel. Poslední zpráva od něj pochází z konce dubna. „Manželce řekl, že jede za nemocným otcem do Jindřichova Hradce,“ popisuje Jiří Padevět. Dodnes není jasné, co se s ním stalo.

Celý jeho příběh se dozvíte ve videu v úvodu.

Post Bellum, z. ú.

Seriál Kruté století připravuje organizace Post Bellum, z. ú. Od roku 2001 její členové natáčí a vypráví příběhy 20. století. V archivu Paměť národa naleznete svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB.

Dále připravují pro žáky a studenty vzdělávací programy, tvoří pořad Příběhy 20. století, pořádají výstavy a vydávají knihy. Pomoc pak nabízejí starým lidem i těm, kteří dnes bojují za svoji svobodu. Staňte se členy Klubu přátel Paměti národa!

Doporučované