Článek
Uvítací ceremonie měla totožný scénář. Si přivítal amerického i ruského prezidenta s úsměvem a vřelým potřesením rukou na schodech Velké síně lidu, hlavního sídla moci v centru Pekingu. Lídři velmocí si vyslechli hymny, zhlédli přehlídku vojenské stráže i skupinu skandujících a mávajících dětí, zazněla i salva z děl.
Snad jen u dětí se záběry trochu rozcházejí. Zatímco Putina nechaly víceméně chladným, Trump se u nich zastavil a s úsměvem je vítal.
Tón obou návštěv byl ale výrazně odlišný. U Trumpa šlo především o opatrné ujištění, že mezi největšími ekonomikami světa panují relativně normální vztahy. Setkání s Putinem mělo na druhou stranu demonstrovat pevné strategické spojenectví.
Trump byl prvním americkým prezidentem od roku 2017, který Čínu navštívil. Putin naproti tomu absolvoval už svou pětadvacátou návštěvu, s čínským prezidentem se naposledy sešel v Pekingu loni v září. Si tehdy nazval Putina „starým přítelem“ a Putin svého hostitele „drahým přítelem“. Oba politici spolu pravidelně komunikují, ať už na mezinárodních summitech, prostřednictvím telefonátů, narozeninových přání či kondolencí.











