Článek
Starosta jihočeského Protivína Jaromír Hlaváč (ODS) čelí podezření, že si dlouhodobě přihrává milionové zakázky od města, které od roku 2002 vede. Politik ale tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopouští a střet zájmů vylučuje.
Jaromír Hlaváč z ODS sedí v křesle starosty Protivína už 23 let a místní opozice varuje, že jeho postupy jsou často na hraně zákona. Vedení pětitisícového města v čele s Hlaváčem prý vypisuje velké množství veřejných zakázek, které pak dostávají lidé z okolí starosty, nebo dokonce starosta sám.
Starostova firma LEKO dosud pro město Protivín provedla stavební zakázky za bezmála 30 milionů korun. Jednalo se například o opravy radnice a kaple na hřbitově, rekonstrukci obecních bytů a dopravní infrastruktury či stavební úpravy domova s pečovatelskou službou.
Většina zakázek nesla definici takzvaných zakázek malého rozsahu. Právník z Transparency International Kryštof Doležal pro pořad Ve stínu vysvětluje, že je to elegantní cesta, jak vybrat někoho, koho zadavatel, v tomto případě město, vybrat chce.
„Nemusíte dělat klasické výběrové řízení, zadávat kritéria a podobně. Takový postup je možný u zakázek na služby do 3 milionů a nebo v případě zakázek na stavební práce do 9 milionů,“ popisuje právník, který situaci v obci na jihu Čech dlouhodobě sleduje. Potvrzuje, že vedení Protivína vypisuje vcelku velké množství veřejných zakázek a značnou část z nich dostávají lidé z úzkého okolí starosty Hlaváče, nebo je dokonce realizuje přímo starostova stavební firma.
„Občas se setkáváme s tím, že v obcích třeba firma, která patří zastupiteli nebo členovi rady nebo starostovi, realizuje některé zakázky. Ale rozsah v jakém se to děje v Protivíně je opravdu ojedinělý.“
Uděláme to na etapy
Jaromír Hlaváč má ve vedení města silnou pozici, v úřadu starosty je nepřetržitě třiadvacet let a v zastupitelstvu se opírá o silnou většinu koalice tvořenou starostovou ODS, KDU-ČSL a komunisty. V posledních volbách dostaly koaliční strany v součtu 75 procent hlasů.
Opozice má pouze pět zastupitelů. Jedním z nich je Milan Mráz, hlasitý kritik vedení města, který je v zastupitelstvu třetím rokem. Z jeho podnětu prověřoval počínání vedení města Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a město muselo kvůli způsobu, jakým rozdělovalo zakázky, platit dvě pokuty lehce přesahující sto tisíc korun. Milan Mráz tvrdí, že kontroloři by našli daleko víc pochybení, jenže prověřovat mohou maximálně pět let staré zakázky.
„Většina zakázek je dnes už neprověřitelných. Když se před deseti lety opravovala radnice, samozřejmě opravu prováděla firma pana starosty, byly ty opravy rozdělené na několik etap. To samé se dělo s opravou domu s pečovatelskou službou, opět: etapa jedna, etapa dvě, etapa tři. Mluvíme ale o stavbách, které tvoří jeden celek, takže by se opravy měly vysoutěžit najednou. Jenže když se to rozdělí, najednou máte zakázku malého rozsahu, která nemá zdaleka tak přísná pravidla. Takových příkladů jsem zpětně našel několik, je to prostě šílené,“ říká opoziční zastupitel.
Kapříci připluli i z Protivína
Dění na protivínské radnici prověřoval nejen ÚHOS, ale i jihočeský krajský úřad. I ten městu udělil dvě pokuty, a to za pochybení při schvalování rozpočtu. Tentokrát byl však finanční postih jen nepatrný. Z možného milionu korun muselo město zaplatit jen pár tisícovek. Opozice i organizace Transparency International vyjádřili podezření, zda za nízkou pokutou nestála nějaká stranická konexe. Starosta Jaromír Hlaváč i hejtman Martin Kuba jsou z ODS. Hejtman Kuba ale tuhle možnost vyloučil. „Mě se tohle vůbec netýká, ve vztahu k Protivínu já jako hejtman nedělám vůbec nic,“ vzkázal stručně Martin Kuba.
Sdílný nebyl ani starosta Jaromír Hlaváč, když ho redakce pořadu Ve stínu několikrát oslovila. Osobní rozhovor rázně odmítl, reagoval jen písemně. Tvrdí, že má svědomí čisté, zakázky získával řádně a vylučuje, že by byl ve střetu zájmu.
„Žádné zakázky nejsou přidělovány osobám blízkým vedení města, ale pouze těm firmám, které odvádějí kvalitní práci, ve stanovených termínech a splní kvalifikační předpoklady a nejnižší cenu. Město postupuje naprosto stejně ke všem, kteří pro město pracují a všichni mají úplně stejné podmínky, které jsou dlouhodobě veřejně známé a každý může své služby městu nabídnout. K žádnému střetu zájmů nedochází, je rozhodováno vždy kolektivním orgánem,“ napsal Hlaváč, který se kromě nezvykle dlouhého starostování „proslavil“ i jako úplatný prvoligový rozhodčí. Krátce po nástupu do úřadu protivínského starosty stanul před soudem v kauze známé jako „kapříci připluli“, která se stala předlohou kultovní divadelní hry „Ivánku, kamaráde“. Za předávání úplatku peněžitý trest a dvouletý zákaz činnosti ve fotbale.
Je dobrej, dokonce mi půjčil
Lidem z Protivína Hlaváčova korupční minulost nevadí. Neřeší ani zakázky, které sám dostává od města, v jehož čele dlouhé roky stojí. Starostova ODS dostala v minulých volbách v roce 2022 dostala přes 41 procent hlasů, lidé jsou tedy s vedením obce spokojeni.
„Mně se starosta líbí, mně i půjčil, když jsem od něho chtěl. Myslím, že odvádí dobrou práci. Nikdo jiný na takové úrovni tady není, takže mi ani nevadí, že tam je dvacet let,“ shrnul svůj pohled na vedení města jeden z protivínských obvyvatel. Mezi zhruba pětadvaceti oslovenými se nenašel ani jeden starostův kritik, lidé se většinou omlouvali, že se o politiku moc nezajímají.
Náklonnost místních vůči starostovi je zjevná i na zasedání obecního zastupitelstva. V protivínském kině na něm bývá hojná účast. Většina přítomných se sem ale chodí spíše pobavit, než zapojit do politické diskuze. Zasedání se často zvrtne do překřikování mezi starostou a Milanem Mrázem a veřejnost zasedání bere spíš jako show.

Záznam z jednání obecního zastupitelstva v ProtivíněVideo: Vojtěch Janků, Youtube.com
Právník Kryštof Doležal z Transparency International k tomu říká, že nezájem lidí o veřejné dění nahrává obcházení zákonů o zadávání veřejných zakázek.
„Když jsou občané lhostejní, politici si pak myslí, že jim projde v podstatě všechno. V Česku máme více než 6200 obcí a představa, že nějaký kontrolní orgán dohlédne na to, co každá z těch obcí dělá, je naprosto mylná. Apatie občanů je ideální prostředek k tomu, abyste si dělali co chcete. A pokud to úplně nepřepálíte, šance, že na vás přijde nějaká kontrola, je statisticky velmi malá,“ varuje Doležal.
Tvůrci pořadu Ve stínu
Vedoucí týmu: Jiří Kubík
Redaktor: Vojtěch Janků
Editorka: Jana Mičová
Střih a sound design: David Kaiser
Režie: Jiří Marek
Reportáže Ve stínu

Investigativa a reportáže z různých míst Česka.
Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách. Archiv dílů najdete na našich stránkách.
Své náměty či připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.