Hlavní obsah

Koupila byt a všude vyrašila plíseň. Developer jí jen řekl: Špatně větráte

Foto: Seznam Zprávy

Nová epizoda reportážního podcastu Ve stínu se zabývá problémem lidí v Šumperku, kteří od developera převzali nekvalitní bydlení.

Článek

Představte si, že za všechny svoje úspory koupíte byt, ale po pár týdnech zjistíte, že se v něm kvůli obrovské vlhkosti nedá žít. Prodejce na žádosti o nápravu nereaguje. Byt je už tři roky prázdný a nikdo ho nechce.

Přesně v takové, jistě velmi stresující situaci, je Alice Válková ze Šumperka. Na jaře roku 2022 si za téměř dva a půl milionu korun koupila byt v domě zrekonstruovaném firmou Salutem Group. Nešlo o novostavbu, ale o starší bytovku v šumperské Banskobystrické ulici, kterou původně vlastnilo město a kvůli špatnému stavu zvažovalo její demolici.

Dům ale nakonec od města odkoupil developer, opravil ho a byty pak nabízel zájemcům. Jedním z kupujících byla právě Alice Válková.

Byt v přízemí si před popisem smlouvy samozřejmě prohlédla, ale ničeho podezřelého si nevšimla. „Zdál se naprosto v pořádku, ani sklep nevykazoval nějaké zjevné vady, stěny byly vymalované, všude bylo sucho,“ vrací se do doby před třemi lety Alice Válková v nové epizodě reportážního podcastu Seznam Zpráv Ve stínu.

Skvrny na stěnách, zničený nábytek, nemoc

I krátce po nastěhování to vypadalo, že si majitelka bude moci konečně užít bydlení „ve svém“. Zhruba po jednom měsíci ale přišel obrat.

Alici Válkové se zdálo, že je v bytě nepříjemné vlhko a s ním spojený zápach: „Po ránu jsem vstávala do vlhkých peřin, když jsem vytřela podlahu, vůbec to neschlo. Prádlo jsem chodila sušit ke známým do sušičky. Pořád jsem ale doufala, že je to nějaká zbytková vlhkost po rekonstrukci.“

Foto: Vojtěch Janků, Seznam Zprávy

Plíseň vyrašila všude, na zdech i ve skříních.

Že je zle, majitelka definitivně pochopila, když se objevily vlhké skvrny na stěnách. Pro jistotu nechala demontovat vestavné skříně a zjistila, že rozsáhlá plíseň byla i za nimi. Úplně nový nábytek tak skončil na skládce.

„V tu chvíli bylo jasné, že tam nemůžu zůstat. Měla jsem tehdy nějaké teploty, ale přikládala jsem to běžné viróze. Pak mi došlo, že to může souviset s tím vlhkem.“

Alice Válková začala okamžitě jednat, snažila se dosáhnout nápravy zjevných a závažných vad. Jenže stavitel dával podle ní od problému ruce pryč, radil ji, aby lépe větrala.

„Plíseň může mít více příčin, například dlouhodobé nesprávné užívání či neužívání bytu,“ reagoval mediální poradce společnosti Salutem Patrik Němeček, když jsme mu poslali fotografie zachycující plíseň v bytě Alice Válkové.

Ta se proto problém rozhodla řešit právní cestou. Ukázalo se, že není sama, kdo s koupí bytu v Banskobystrické ulici není spokojen. Při rekonstrukci vznikly v podkroví domu tři nové bytové jednotky, které podléhají kolaudaci. Ta ale do dneška není vyřízená.

Ani po třech letech není kolaudace

Jedním z majitelů podkrovního bytu je Libor Blíhal. Zlobí se, že ho nikdo o vážném nedostatku neinformoval. „Prostě jsme byli podvedeni, nikdo nám neřekl, že kolaudace ještě není hotová,“ stěžuje si.

Ani po třech letech není dům úředně v pořádku. To, že kolaudace ještě neskončila, dokládá i Protokol z kolaudační prohlídky z letošního dubna, kterou má redakce k dispozici.

Foto: Vojtěch Janků, Seznam Zprávy

„Byli jsme podvedeni. Nikdo nám neřekl, že kolaudace není hotová,“ říká Libor Blíhal z podkrovního bytu.

Z dokumentu mimo jiné vyplývá, že úředníci našli závady v elektroinstalaci ve společných prostorách domu, vyhovující není ani stav podkrovních bytů a úředníkům se nelíbí ani to, že jednotlivé byty nemají vlastní elektroměr a jsou stále na podružném odečtu. Fakt, že kolaudační řízení ještě není skončené, potvrdil i mediální poradce společnosti Salutem Patrik Němeček.

„Kolaudační povinnost se vztahovala pouze na tři nově vybudované půdní byty. Na tento typ půdní vestavby, dle telefonické domluvy s úřadem, stačilo podat ohlášku na stavební úřad, kterou jsme podali ihned po dokončení stavby, tedy v září 2022. Ze stavebního úřadu jsme však neobdrželi žádné potvrzení/vyjádření, proto se proaktivně snažíme tuto skutečnost s úřadem řešit,“ uvedl Němeček v písemném vyjádření.

Dodal také, že developer o stížnostech vlastníků bytů neví, první náznaky problémů a upozornění na závady se prý objevily zhruba po dvou letech.

Odstoupení od smlouvy právnička nedoporučuje

Zatímco Libor Blíhal ve svém, byť nezkolaudovaném, bytě bydlí, Alice Válková se odstěhovala do pronájmu v jiné části města. Návrat do Banskobystrické vylučuje, nejraději by se bytu zbavila a své peníze získala zpět. Odstoupení od kupní smlouvy jí ale právníci, se kterými se radila, nedoporučili. Existuje prý riziko, že přijde o byt i o peníze. To potvrdila i Jana Průchová, právnička specializující se na právo nemovitostí, kterou jsme s případem obeznámili.

Foto: Vojtěch Janků, Seznam Zprávy

Navenek dům v Banskobystrické ulici v Šumperku, původně určený k demolici, vypadá v pořádku.

„Obava paní Válkové je velmi oprávněná. Pokud by odstoupila od smlouvy, musela by byt vrátit a prodejce by musel vrátit kupní cenu. Jde ale o to, jestli by ji vrátil dobrovolně nebo by se musela vymáhat soudní cestou. Já bych doporučovala si tu majetkovou hodnotu, v tomto případě byt, nechat.“

Jenže jeho majitelka v něm bydlet odmítá. Co tedy s „nešťastným“ bytem?

Prodat ho jinému zájemci Alice Válková také nechce. Je si vědoma jeho vad, za které by musela nést odpovědnost a tuší, že i s cenou by musela jít dolů.

Podle právničky Průchové by v tomto případě byl ideální zpětný odkup, tedy že by si byt odkoupil prodejce, v tomto případě firma Salutem. A podle vyjádření jejího zástupce Patrika Němečka to není vyloučené. Jde však o to, za jakých podmínek, a hlavně za jakou cenu. To nám Němeček prozradit nechtěl: „Samozřejmě jsme otevřeni hledání konstruktivního a oboustranně vyváženého řešení celé situace. Obchodní podmínky ale neřešíme prostřednictvím veřejného prostoru. O prodeji proto budeme rádi jednat přímo s paní Válkovou, nikoliv přes média.“

Jestli se obě strany skutečně dohodnou, budeme dál sledovat.

Více o případu problematických bytů v Banskobystrické ulici v Šumperku se dozvíte v podcastu Ve stínu, umístěném v úvodu tohoto článku.

Tvůrci pořadu Ve stínu

Vedoucí týmu: Jiří Kubík

Redaktor: Vojtěch Janků

Editorka: Jana Mičová

Střih a sound design: David Kaiser

Režie: Jiří Marek

Pořad Ve stínu

Foto: Seznam Zprávy

Investigativa a reportáže z různých míst Česka.

Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a v dalších podcastových aplikacích.

Archiv dílů najdete na našich stránkách.

Své náměty, postřehy a připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.

Doporučované