Hlavní obsah

Nové pátrání po majetku za 17 milionů. Úleva hejtmana Grolicha vzala za své

Foto: Seznam Zprávy

Podcast Ve stínu se vrací k případu hodonínského S-centra, který už čtvrtým rokem zaměstnává hejtmana Jana Grolicha.

Článek

Tornádo, které před necelými čtyřmi lety zasáhlo Hodonínsko, se stalo impulsem i k následné devastaci a také mizení nepoškozeného majetku místního domova seniorů. Policie případ znovu otevřela.

Nová epizoda podcastu Ve stínu popisuje, jak se z podnětu krajské státní zástupkyně musela policie – obrazně řečeno – vrátit na místo činu. I reportéři pátrali po dosud nevyslechnutých svědcích.

„Já kdybych chtěla, tak jsem to mohla fotit, když to tam ta soukromá auta odvážela. Oni pořád tvrdí, že se to vozilo na Tabačku, ale mně tady jezdilo jedno auto za druhým. Co vím, tak z Mutěnic prý mají vybavené sklepy těma skříněma,“ říká v nové epizodě Ve stínu jedna z místních žen, která bydlí nedaleko hodonínského domova S-centrum.

Byla přímým svědkem toho, jak si ve dnech následujících po tornádu a po zachráně všech seniorů z domu s poškozenou střechou a vrchním patrem, jezdila auta pro vybavení domova.

Podle inventarizace, která se prováděla až v listopadu 2022, tedy rok a půl po tornádu, se nepodařilo dohledat majetek v souhrnu za 17 milionů. Například klimatizační jednotky, zařízení kuchyní, elektronika, masážní přístroje nebo polohovací postele. Dodnes nikdo nezjistil, kam se nepoškozený majetek poděl.

Není fér se v případu dál rochnit.
Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) v listopadu 2024

Policie, která případ v minulosti vyšetřovala a pro nedostatek důkazů o trestném činu jej odložila, se po podzimních reportážích pořadu Seznam Zpráv a následném podnětu protikorupční organizace Transparency International od krajské státní zástupkyně na krajské státní zastupitelství, dozvěděla, že společně s dozorujícím žalobcem mohla v první fázi sama porušit zákon.

„Dokazování v dané věci je skutečně neúplné a pro konečné rozhodnutí ve věci zcela nedostatečné. V postupu dozorového státního zástupce i postupu policejního orgánu je možno spatřovat porušení jejich zákonných povinností a zákona,“ napsala letos v březnu Štěpánka Růžičková z Krajského státního zastupitelství v Brně. Policie tedy musela začít znovu vyšetřovat. A zvát si svědky, které – jak jsme ukázali v prvních reportážích na podzim – v minulosti ani nevyslechla.

„Pokud mě policie osloví, tak řeknu, co jsme dělali. Nemám problém říct, co se tam dělo, nemám potřebu něco zatajovat,“ říká v nové epizodě například Zdeněk Hájek, jeden z dobrovolných hasičů, kteří se na místo do Hodonína sjeli po zásahu tornáda v červnu 2021.

Ve stínu z Hodonína

Informace zveřejněné v předchozích epizodách investigativního pořadu Seznam Zpráv byly impulsem pro Transparency International podat podnět ke Krajskému státnímu zastupitelství v Brně. To následně rozhodlo o znovuotevření případu.

Reportérka Týmu Ve stínu promluvila také s jedním z bývalých zaměstnanců domova seniorů, jehož identitu známe, ale požádal o anonymizaci. Ani on nebyl v první fázi policií vyslechnut.

„Spousta věcí, která se tehdy děla na S-centru, nebyla v pořádku. Pan ředitel se neřídil manažerskými standardy, kterými se řídit měl. Prostě se neprošly pokoje, nepodívalo se na stav věcí, jako jsou skříně, neposoudilo se to. Prostě tam dojeli hasiči a dostali nějaký příkaz a nikdo se nedíval na to, jestli to prošlo nějakou komisí, aby se to mohlo zničit nebo odepsat,“ popisuje bývalý zaměstnanec zběsilé vyklízení majetku pár dnů po tornádu.

Vzhledem k tomu, že klienti domova byli tou dobou už v bezpečí v jiných zařízeních a s budovou s poškozenou střechou se pak více než dva a půl roku vůbec nic nedělo, nebyl důvod k tak chaotické likvidaci i nepoškozených zařízení.

Ředitel domova Václav Polách při našem podzimním natáčení řekl, že by se případ měl už jednou provždy smést ze stolu – a všichni by měli být rádi, že se nikomu nic nestalo: „Já si stojím za svým postupem. Neporušil jsem žádný zákon a bylo by dobré, kdybychom to už jednou smetli ze stolu.“

Grolich: Situace není jednoduchá

Vzhledem k tomu, že majitelem domova je Jihomoravský kraj, tak veškeré škody, které při likvidační akci vznikly, jsou škody na krajském majetku, a kraj by tudíž mělo zajímat, kdo nese zodpovědnost. Při podzimním natáčení ale hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) neskrýval úlevu, že případ tehdy policie uzavřela s tím, že se nic trestného neukázalo.

„Náš závěr byl prostě takový, že z toho nebudeme dělat žádný postih. Bereme to tak, že se to, co mělo být likvidované a vyhozené, prostě vyhodilo v rámci záchranných prací. Vůbec to těm lidem nemám za zlé, že takhle postupovali,“ řekl tehdy Grolich a dodal, že není fér se v případu dál „rochnit“.

To se teď ale rozhodnutím krajské státní zástupkyně změnilo – a policie se v případu „rochnit“ musí znovu, protože ho předtím vyšetřila špatně.

A úleva hejtmana Grolicha tak vzala za své. „Ta situace není jednoduchá, ale samozřejmě, pokud se to bude přešetřovat znovu a bude tam zjištěno jakékoliv pochybení, tak z toho budeme vyvozovat závěry,“ řekl hejtman, když se dozvěděl o novém policejním vyšetřování.

Foto: Seznam Zprávy

„Neudělal jsem nic špatně.“ Ředitel S-centra Václav Polách zůstává navzdory zmizelému majetku dál ve funkci. Co teď poví policii?

Policie podle informací Seznam Zpráv nyní zkoumá i to, kdo rozhodl o likvidaci nepoškozeného majetku, případně kdo a kam jej nechal odvézt. A je otázkou, jak na toto bude u výslechu odpovídat už zmiňovaný ředitel domova Václav Polách. Týmu Ve stínu nyní potvrdil, že zatím jej policie k výslechu nepozvala, ale že si je jistý, že svůj postup obhájí. Je si prý jistý, že nic špatného neudělal a nic neukradl.

Kde je majetek, ptá se opozice

Mezitím se z případu starého čtyři roky stala politická kauza, která zajímá i opozici v jihomoravském krajském zastupitelstvu. Ta nehodlá nechat případ, po němž zůstaly milionové škody, hejtmanovi Grolichovi takzvaně lacino. V pondělí 28. dubna se zastupitelka za ANO Karin Šulcová snažila na zasedání krajského zastupitelstva od hejtmana dozvědět, co členové vedení kraje hodlají v případu zmizelého majetku podniknout.

„Dávala jsem mu i dotaz, zda vnímá svou odpovědnost za to, že kraj S-centru po tornádu neposkytl pomoc při zabezpečení majetku. Odpověděl nejasně – čekáme na výsledek vyšetřování. Důsledky zatím nevyvozuje,“ říká Karin Šulcová. „Dál jsem se ho ptala, jestli považuje za přijatelné, že kraj dodnes neví, kde je zmizelý majetek za sedmnáct milionů. Na to mi neodpověděl. Pak jsem se ho ptala, jaká opatření učinil kraj, aby se podobné selhání neopakovalo. Odpověděl mi, že se budeme modlit, aby nepřišlo tornádo.“

Více o nových svědeckých výpovědích na policii, postoji krajských radních i překvapivém kariérním postupu dozorujícího státního zástupce, který – dle krajské žalobkyně – postupoval nezákonně, se dozvíte v nové epizodě podcastu Ve stínu. Najdete ji v úvodu tohoto článku.

Tvůrci pořadu Ve stínu

Vedoucí týmu: Jiří Kubík

Editor: Tomáš Pergler

Redaktoři: Iva Pacnerová, Vojtěch Janků

Střih a sound design: David Kaiser

Režie: Jiří Marek

Zdroj audionahrávky: Události v regionech, Česká televize, 6. února 2023

Pořad Ve stínu

Foto: Seznam Zprávy

Investigativa a reportáže z různých míst Česka.

Případy a příběhy od vás. Z míst, kam média většinou nevidí, je na světlo vynáší investigativní a reportážní tým Jiřího Kubíka. Nová epizoda vždy v neděli na Seznam Zprávách, na Podcasty.cz a v dalších podcastových aplikacích.

Archiv dílů najdete na našich stránkách.

Své náměty, postřehy a připomínky nám pište na e-mail: vestinu@sz.cz.

Doporučované