Hlavní obsah

Pořídit si elektromobil od Tesly jen za 14 tisíc korun? Jde to, ukazuje otec v USA své dceři

Pořídit si elektromobil od Tesly jen za 14 tisíc korun? Jde to, ukazuje otec v USA své dceři. (Video: Jan Marek)

 

Reklama

2. 5. 2019 18:40

Ceny běžných paliv rostou. U alternativních zdrojů – jako třeba u elektropohonu – je pak zase často problém ve vysoké pořizovací ceně aut. Tesla proto také v březnu představila levnější Model Y – v přepočtu za hruba 900 tisíc korun. Magazín Business Insider nyní ale připomíná existenci ještě levnější verze – za necelých 14 tisíc.

Článek

Elektromobil Mini Model S vyvíjela americká automobilka Tesla ve spolupráci s výrobcem hraček Radio Flyer, rovněž ze Spojených států.

Správně, jedná se o dětskou, ale plně funkční verzi luxusního auta na elektrický pohon, které se jinak prodává v rozmezí 1,8 až 2,3 milionu korun. Ve zmenšené verzi je ale nyní k dostání také za necelých 14 tisíc.

Mezistupeň k vlastnímu vozu

Magazin Business Insider nyní připomíná existenci „odlehčeného” Modelu S na příkladu rodiny amerického náboráře Gregoryho St. Vala. Ten si šetří na vlastní elektromobil v jeho plnokrevné „dospělácké” verzi. Nicméně má dceru Aaliyah, jejímž prostřednictvím a nadšením z nového dárku si v mezičase plní svůj sen.

Mini Model S vydrží na jedno nabití až 10 kilometrů nebo dvě hodiny jízdy – v základní verzi. Podle automobilky je vhodný pro děti od 3 do 8 let. Dosahuje maximální rychlosti 10 kilometrů za hodinu a pohání ho vyjmutelná lithium-iontová baterie, kterou lze nabíjet zvlášť v nabíječce, ale také v elektromobilu prostřednictvím klasické přípojky.

Rostoucí obliba, problémy v logistice

Podnik průkopníka čistě elektrických automobilů, miliardáře Elona Muska, se jinak poslední dobou potýká spíše s problémy. A to i přesto, že v některých státech, jako v Norsku, obliba elektromobilů roste – právě tato severská země se začátkem dubna stala prvním státem na světě, ve kterém se aktuálně prodává víc elektrických aut než vozů se spalovacím motorem.

Muskova Tesla nicméně v prvním čtvrtletí opět prodělala, a to mnohem víc, než se čekalo – v přepočtu 16,2 miliardy korun. Šéf automobilky komentoval situaci slovy, že čelí největšímu logistickému problému, s jakým se dosud setkal.

Problém je v dodávkách Modelu 3 do Asie a Evropy, které váznou. Tento typ Tesly se totiž vyrábí pouze omezeně v Kalifornii. V prvním čtvrtletí zároveň klesly dodávky starších typů elektromobilů – Modelu S a X – až o polovinu.

Automobilka každopádně počítá s návratem zisku už ve druhé polovině tohoto roku. Dále firma také uvedla, že možná bude potřebovat zvýšit kapitál. Až dosud Musk tvrdil, že Tesla dodatečné peníze nepotřebuje.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované