Hlavní obsah

Poslala policii i na záchranářku? Jermanová odmítá ukázat trestní oznámení

Foto: Středočeský kraj

Vyděšení lidé volali na kraj, popisuje středočeská hejtmanka, co se podle ní dělo v polovině března.

3. 6. 12:41

Článek o nedostatku respirátorů pro záchranáře podle hejtmanky Pokorné Jermanové (ANO) vyvolal paniku. Opozice si chce trestní oznámení přečíst – ale nedostala ho.

Článek

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v pondělí ráno ujistila, že nemá nic proti záchranářce Veronice Brožové, která v březnu kritizovala, že záchrance ve středních Čechách chyběly respirátory a roušky.

„Nikdy jsem nic osobního proti paní Brožové neměla,“ prohlásila hejtmanka na narychlo svolané tiskové konferenci.

Totéž zopakovala i o hodinu později na zasedání zastupitelstva, kde musela vysvětlovat, proč kvůli informacím o nedostatku ochranných pomůcek proti koronaviru podala trestní oznámení: nejde prý o záchranářku, ale o článek, který na základně jejího svědectví vydaly noviny Náš region.

Jenže přesně to je věc, kterou ani týden po propuknutí této kauzy není možné ověřit.

Otázka, na koho vlastně kraj trestní oznámení podal – jestli na záchranářku, nebo na vydavatelství regionálních novin, či případně na oba, zůstává zodpovězena jen ve tvrzení hejtmanky Pokorné Jermanové.

Ale jestli to tak skutečně je, hejtmanka odmítá doložit. Ani krajské opozici nechce ukázat trestní oznámení, které ve věci skutečně podala.

„Vůbec vlastně nevíme, na koho to trestní oznámení směřuje,“ říká proto opoziční zastupitel za STAN Věslav Michalik.

Další opoziční strana ODS zase v pondělí požadovala, ať všichni zastupitelé text trestního oznámení dostanou. Aby si mohli přečíst, na koho a za co konkrétně kraj posílá policii.

Lídr ODS Martin Kupka ale neuspěl. „Takže jsem dnes poslal paní hejtmance ještě e-mail, ve kterém požaduji totéž. A když trestní oznámení nedostanu, budu muset žádat podle informačního zákona,“ uvedl Kupka v úterý.

Hejtmanka ani nikdo z radních skutečně dodnes jasně neřekli, kdo má podle nich být podezřelým ze šíření poplašné zprávy – právě na tomto paragrafu je trestní oznámení postavené. Když minulý týden o tomto případu natáčela Česká televize, radní pro zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) odmítl mluvit o podrobnostech trestního oznámení. Stejně jako hejtmanka.

Vyděšení na kraji

Z příběhu kolem oznámení se rychle stala pro Pokornou Jermanovou další kauza – působí totiž na veřejnost tak, že se hejtmanka chce záchranářce pomstít za kritiku.

Hejtmanka nyní říká, že trestní oznámení podala kvůli článku (ale opět: jasně neřekla, zda míří i na záchranářku).

Noviny Náš region podle ní v polovině března napsaly, že kraj nemá žádné ochranné pomůcky pro doktory a další personál záchranky. Podle hejtmanky pak vyděšení lidé volali na kraj i na záchranku.

„V tu chvíli, kdy článek, který byl lživý, způsoboval paniku, jsem takhle zakročila. V žádném případě to nebyl krok, kterým bych umlčovala něčí názor,“ řekla hejtmanka.

Záchranářku neoslovili

Článek v Našem regionu vznikl na základě e-mailu, který tehdy napsala záchranářka Brožová po noční službě a poslala ho hejtmance.

Právě v něm si stěžuje, že záchranářům nevystačí respirátory na celou směnu. Kolega záchranářky pak dopis vyvěsil na Facebooku. A podobné články na jeho základě napsala i další média, například také Seznam Zprávy.

Problémy s policií má však pouze Náš region – vydavatelství už policie vyzvala, ať doloží informace například o autorovi článku nebo o zdrojích informací. Záchranářku Brožovou, jak v úterý potvrdila Seznam Zprávám, vyšetřovatelé dodnes neoslovili.

Hejtmanka opakuje, že pomůcek měli záchranáři vždy dost. Ne sice plné sklady, ale na to, aby každá posádka byla chráněná, když vyjíždí za pacientem s podezřením na koronavirus, to stačilo. „Žili jsme, řečeno hrubě, z ruky do huby,“ popsal manažer záchranky Martin Houdek, jak to vypadalo uprostřed března, kdy celá Evropa sháněla ochranu pro zdravotníky.

„Když jsem večer zavolal, že jsme totálně v pr**li , paní hejtmanka to zařídila a jeli jsme si pro sto kusů. Ale věděli jsme, že jsme dalších 12 hodin chráněni,“ uvedl Houdek na pondělní schůzi zastupitelů.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené