Hlavní obsah

Poslední dny návštěvnické sezony zavítaly na hrad Velhartice stovky lidí

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

31. 10. 21:12

Stovky lidí o tomto víkendu využily poslední letošní příležitost navštívit státní hrad a zámek Velhartice na Klatovsku. V neděli byl poslední den návštěvnické sezony, která se i přes omezení kvůli pandemii koronaviru vydařila.

Článek

Národní kulturní památka i přes zkrácenou sezonu uvítala víc lidí než v loňském rekordním roce a také více než v poslední sezoně před koronavirovou epidemií 2019. Pro zaměstnance správy hradu ale práce nekončí. Hned od listopadu je čeká minimálně měsíční usilovná práce na zazimování objektu.

„V sobotu na tradiční zamykání hradu přišlo kolem 700 lidí, v neděli bylo krásné slunečné počasí a měli jsme přes 200 návštěvníků,“ řekl kastelán Matěj Mejstřík. Letošní návštěvnost se podle něj bude pohybovat kolem 51 tisíc lidí. V roce 2019 navštívilo Velhartice přes 46 400 lidí a loni dosud rekordních 50 118. „O letních dnech byla návštěvnost o něco menší než loni, ale měli jsme o něco delší sezonu než loni. Hlavním lákadlem byla určitě naše nová výstava věnovaná třicetileté válce,“ uvedl kastelán.

Protože se jedna z nejnavštěvovanějších památek v Plzeňském kraji neotevře na adventní nebo novoroční akce, musí se zazimovat. Na gotickém hradě je třeba zvednout padací mostky na obou koncích obloukového kamenného mostu, který spojuje gotický Rajský dům s věží Putnou, ale nepřiléhá ani k jednomu objektu. Přechod zajišťují padací lávky, které je třeba před zimou zvednout do pohotovostní polohy, jinak by v nepříznivém počasí trpěly.

Nejviditelnějším opatřením je ochrana renesančního zámeckého křídla před silným šumavským větrem a sněhem. Kastelán a jeho pomocníci čelo zámku překryjí třemi desítkami dlouhých polykarbonátových desek, kterými zakryjí arkádovou chodbu v prvním patře. Uvnitř objektu je třeba se postarat o inventář, který by těžce snášel zimu v místnostech. Vše se musí otřít a zbavit prachu. Citlivé kovové věci - zbraně a cínové nádobí - se odnášejí do dvou místností, které jsou jediné v zimě temperované. Čalouněný nebo kožený nábytek a hlubší dřevořezby se přikrývají speciálně ušitými návleky. Kromě toho se musí uklidit dovnitř herní figurky, lavičky, odpadkové koše, shrabat listí, vypustit vodu z nepoužívaných objektů a vyklidit je. V zimních měsících je také čas na opravy a údržbu.

Kromě toho kastelán pracuje na přípravě nového okruhu věnovaného korunovačním klenotům. Součástí projektu je i stavební zajištění vnějšího pláště zadního parteru jižního paláce. „Je to dosud nezajištěná neopravená část pláště, takže tím také splatíme dluh,“ poznamenal kastelán. Nový prohlídkový okruh by měl být hotový na sezonu 2024. Náklady se včetně stavebních prací pohybují kolem 18 milionů korun.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Velhartice

Doporučované