Hlavní obsah

Poslední koncert Chinaski v původní sestavě. Loučit se v Brně přišly tisíce lidí

Co si myslí o rozpadu kapely Chinaski její fanoušci?

 

Reklama

18. 12. 2017 23:58

Pondělním brněnským koncertem se definitivně uzavřela zásadní kapitola v historii jedné z nejpopulárnějších tuzemských poprockových kapel. Chinaski odehráli v beznadějně vyprodané hale Sono Centrum svůj poslední koncert v původní sestavě.

Článek

Chinaski, tak je dosud jejich fanoušci znali, se totiž rozpadli. Skupinu opouštějí čtyři členové, zůstávají zpěvák Michal Malátný a kytarista František Táborský. Kapelu založili v roce 1987 pod názvem Starý hrady Malátný a již zesnulý Pavel Grohman.

Kapelu nyní opouštějí trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán Škoch, baskytarista Ondřej Škoch a bubeník Ota Petřina. Podle vyjádření zbylých dvou členů skupina ztratila „vnitřní chemii“. „V určitých ohledech jsme se zacyklili, hudebně vidíme věci odlišně a nepřišli jsme na to, jak se z těch našich kruhů vymotat,“ sdělili.

„Nerozcházíme se ve zlém. Jen jsme si uvědomili, že teď potřebujeme kapelu dělat jinak. A chceme to zkusit zažít ještě jednou s novými lidmi,“ oznámili Malátný a Táborský. „To neznamená, že bychom měnili styl nebo vás připravili o vaše oblíbené písničky,“ doplnili.

Již prý mají jasno, kam se kapela posune. „Více se dozvíte už po Novém roce a na klubovém turné, které chystáme na jaro,“ oznámili.

Zpěvák a kytarista Malátný je od roku 2008 po tragické smrti bubeníka Pavla Grohmana jediným zakládajícím členem Chinaski. V kapele se vystřídalo mnoho hudebníků. Táborský se stal sólovým kytaristou v roce 1996, před ním na kytaru v Chinaski hrál mimo jiné Robert Jína. Členem kapely v jejích začátcích byl i zpěvák a saxofonista Petr Rajchert a muzikanti se často střídali na postu baskytaristy, kde před Ondřejem Škochem působili Jiří Seydler, Adam Stivín a Marcela Chmelířová.

Odcházející členové kapely mají další hudební aktivity. Například Ondřej Škoch vydal již tři nahrávky, na kterých představuje zhudebněné básně francouzské básnířky Suzanne Renaudové. Bubeník Ota Petřina je pod jménem Marpo jedním z nejznámějších českých raperů.

V dosavadním složení dohraje kapela ještě domluvené akce do konce tohoto roku.

Poprocková skupina Chinaski, dvojnásobně oceněná cenou Anděl udělovanou Akademií populární hudby, patří ke komerčně nejúspěšnějším formacím. Za prodej svých nahrávek získala kapela několik zlatých desek. Více než desetitisícový prodej alba Rockfield z roku 2014 jí vynesl platinovou desku. Co do počtu rozhlasových hitů jsou Chinaski v posledních letech mezi skupinami českou jedničkou.

Posledním veřejným koncertem, na němž viděli lidé ještě i odcházející čtyři členy kapely, byl právě ten pondělní v Brně.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované