Hlavní obsah

Poslední šance, jak i nadále stíhat Grygárka. O dovolání je rozhodnuto

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Bývalý náměstek vrchního žalobce Libor Grygárek.

Reklama

13. 8. 2020 11:05

Soudy loni zastavily trestní stíhání bývalého vlivného žalobce Libora Grygárka. O poslední možnosti, jak kauzu ještě zvrátit, je nyní rozhodnuto.

Článek

Nejvyšší soud rozhodl o dovolání šéfa žalobců Pavla Zemana v kauze bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka.

Podal ho poté, co loni nejprve Městský soud v Praze a poté i odvolací vrchní soud po šesti letech stíhání Grygárka zastavily.

Policistům a žalobcům se tak rázem zhroutil jeden z největších případů, kdy vyšetřovali propojení vysoce postaveného činovníka justice s podnikatelským prostředím.

Zeman se po rozhodnutí soudů snažil případ ještě zvrátit. Podal dovolání v Grygárkův neprospěch. To, že o něm Nejvyšší soud ve středu rozhodl, zjistily Seznam Zprávy z justiční databáze.

O rozhodnutí již měl informace i Grygárek. Detaily ale nejsou známy. Nejvyšší soud ho nejprve musí sepsat. „Nevím, ale určitě spravedlivě,“ odpověděl Grygárek na dotaz, zda již ví, jak Nejvyšší soud rozhodl.

V této kauze se vyšetřovatelé snažili dokázat, že někdejší náměstek vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek pomáhal přikrýt podezřelé transakce jednoho z kdysi nejvlivnějších lobbistů a obchodníků v Praze Romana Janouška.

Městský soud v Praze již v dokumentu, který Seznam Zprávy popsaly, uvedl, že žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci nepředložili v tomto případu dostatek důkazů. Nebyl podle městské soudkyně Zuzany Zápalkové ani jediný, který by dokazoval propojení předního žalobce s vlivným podnikatelem v době, kdy byly (na přelomu let 2008 a 2009) podle vyšetřovatelů trestné činy spáchány.

Podezřelá konta ve Švýcarsku

Bylo to právě v době, kdy švýcarské úřady začaly prověřovat podezření na praní špinavých peněz v souvislosti s účty, k nimž měl Roman Janoušek dispoziční právo (účty byly vedeny na firmu Botanic Finance, jež sídlí v Panamě, a na jméno Janouškovy matky).

Upozornila je na to v září 2008 banka v Ženevě, která na zmíněných účtech zajistila 197 milionů korun.

Švýcaři se kvůli vyšetřování obrátili na české úřady a požádali o informace, jestli je proti Janouškovi vedeno v Česku trestní řízení, ale podle dokumentu pražského městského soudu byli zklamáni.

Během vyšetřování Grygárkova případu vypovídali a uvedli, že právě kvůli přístupu Čechů spadl případ podezřelých kont pod stůl.

„V tomto případě probíhaly zcela nevysvětlitelné finanční toky. Původ peněz však nikdy nebyl zjištěn, neboť české státní zastupitelství nepomohlo,“ řekl během výslechu například Patrick Lamon, který byl ředitelem odboru terorismu a organizovaného zločinu spolkového státního zastupitelství Švýcarské konfederace.

I když Švýcaři odhalili nejasnosti, trestní řízení bylo v březnu 2011 zastaveno. A bezmála 200 milionů korun bylo na účtu odblokováno.

Zmíněná soudkyně Zuzana Zápalková však uvedla, že Grygárkovi nelze vyčítat, že na základě zprávy ze Švýcarska nezahájil úkony trestního řízení proti Janouškovi.

Tato soudkyně ve svém rozhodnutí uvedla i další výtku k práci policistů. Podle ní nezískali důkaz, že by se Grygárek s Janouškem znali právě v době, kdy se řešila žádost o právní pomoc ze Švýcarska.

Pomáhal majiteli Puppu?

V druhé části tohoto případu byl Grygárek vyšetřován, že ještě jako žalobce intervenoval v případu svého známého – bývalého majitele Grandhotelu Pupp a spoluvlastníka sklářského kolosu Crystalex Jana Součka. Toho tehdy policisté vyšetřovali kvůli podezření z úvěrového podvodu se škodou 77 milionů korun. Kauzu ale nakonec policie odložila.

A Městský soud v Praze loni v červenci řekl, že Grygárek nemůže být za tento čin stíhán, protože je tento případ již promlčený.

Poté, co vrchní soud pravomocně stíhání zastavil, tak Grygárek uvedl, že podkladem pro jeho obvinění byly také úřední záznamy, které obsahovaly smyšlené údaje nebo nepravdivé informace.

„Ani přes masivní a dlouhotrvající použití těch nejinvazivnějších zásahů do mých občanských práv, včetně domovní prohlídky, se nic využitelného pro mé trestní stíhání nenašlo, neboť se ani najít nemohlo,“ dodal Grygárek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené