Hlavní obsah

Povodí Moravy odklidilo z Brněnské přehrady 300 tun naplavenin

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

26. 8. 2020 15:20

Povodí Moravy od června odklidilo z Brněnské přehrady asi 300 tun naplavenin, je to výrazně více než obvykle. Mohou za to letošní nadprůměrné srážky a vzestupy hladin řek.

Článek

V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Více naplavenin pracovníci státního podniku odklidili i z dalších vodních nádrží.

Zatímco v předchozích suchých letech odklidilo Povodí Moravy z brněnské nádrže okolo 20 tun naplavenin, letos přinesly nadprůměrné srážky v povodí Svratky do nádrže více než patnáctinásobné množství. Vodohospodáři tak od června museli na vodní nádrži Brno zasahovat hned několikrát. Naposledy na konci minulého týdne, kdy jen z okolí hráze odstranili 30 tun materiálu.

„Letošní rok je z hlediska množství dřevního a dalšího materiálu opravdu mimořádný. Příčinou jsou prudké srážky a vzestupy hladin vodních toků, které unášejí všechen materiál nacházející se v těsné blízkosti vodních toků. Určitý podíl na množství dřevní hmoty má i těžba dřeva po kůrovci. V nádrži tak skončily například i silné kmeny stromů, se kterými jsme si museli poradit těžkou technikou,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Vodohospodáři s pomocí bagrů a jeřábů naplaveniny odstranili z vodní hladiny, naložili na nákladní auta a odvezli na meziskládku. Poté následuje proces usušení a roztřídění materiálu na plasty, dřevo a další, po kterém je možné naplaveniny ekologicky zlikvidovat.

S dalšími 100 tunami si letos museli vodohospodáři poradit na novomlýnských nádržích. Další tuny naplavenin pak vodohospodáři odtěžili z přehrady Bystřička, šlo o deset tun, o jednotky tun šlo na přehradách Luhačovice, Letovice, Boskovice či Slušovice.

Některé druhy splaveného materiálu přitom mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Kromě přírodního materiálu se totiž do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat i různé předměty a materiály například z načerno založených skládek. Kromě toho by naplaveniny mohly vytvářet riziko pro lodě či pro plavce. Povodí Moravy proto v období vysokých průtoků i v období krátce po nich vyzývá k opatrnosti při pohybu jak v řekách, tak i na vodních nádržích.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované