Hlavní obsah

Práce dvanáct hodin, šest dní v týdnu. Podle čínského miliardáře recept na ekonomický růst

Zakladatel společnosti Alibaba podpořil systém 996. (Video: Filip Kalčák, Reuters)

 

Reklama

16. 4. 2019 22:27

Čínský miliardář a spoluzakladatel internetové obchodní společnosti Alibaba Jack Ma podpořil pracovní dobu, která by trvala 12 hodin a šest dní v týdnu.

Článek

Systém přezdívaný 996, podle pracovní doby od devíti ráno do devíti večer a šest dní v týdnu, je v poslední době žhavým tématem v čínských médiích, uvedla na svých internetových stránkách BBC.

Čínský miliardář Jack Ma uvedl, že bez tohoto systému by čínská ekonomika velmi pravděpodobně ztratila vitalitu a impuls. Příležitost pracovat v systému 996 pak označil za „požehnání".

Jeho postoj podpořil také další technologický podnikatel Richard Liu, šéf internetového obchodu JD.com. Podle něj roky rychlého hospodářského růstu v Číně přispěly ke zvýšení počtu „lenochů”. Komentář přichází v době, kdy média spekulují, že JD.com se chystá propouštět.

Čína si v uplynulých více než 25 letech užívala ekonomický růst v průměru deset procent. V posledních letech však tempo zpomalilo na šest procent.

Přestože hlasů, které si v Číně žádají zavedení systému 996, zatím není mnoho, Maovo vyjádření spustilo vlnu negativních reakcí na sociální síti Weibo (činská obdoba Twitteru). Informovala o tom americká CNN.

„Myslel jste někdy na staré lidi, o které se musíte starat, nebo na děti, kterým musíte dělat společnost?“ napsal jeden z uživatelů sociální sítě. „Kdyby každý pracoval v systému 996, nikdo by nikdy neměl děti,“ dodal uživatel.

Firma Alibaba, kterou Ma vlastní, byla založena v roce 1999 a stala se jednou z největších internetových firem na světě. Tržní hodnota firmy je nyní zhruba 490 miliard USD (11,1 bilionu Kč). Ma patří mezi nejbohatší lidi světa, jeho majetek se odhaduje na zhruba 40 miliard USD. Loni oznámil, že v blízké budoucnosti odejde z vedení firmy.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované