Hlavní obsah

Pracovnice amerického ministerstva zahraničí se přiznala ke spiknutí s Čínou

Pracovnice americké diplomacie přiznala spiknutí s Čínou. (Video: Twitter.com, Shutterstock.com)

Candace Claiborneová poskytovala čínským agentům interní dokumenty ministerstva zahraničí týkající se hospodářské politiky, ekonomických strategií nebo návštěv zástupců obou zemí. Výměnou za tajné informace pracovnice přijímala úplatky v podobě hotovosti, dovolené nebo vybaveného bytu.

Článek

Bývalá zaměstnankyně amerického ministerstva zahraničí se přiznala k obchodování s citlivými informacemi, které předávala čínským agentům. S odvoláním na prohlášení ministerstva spravedlnosti Spojených států to ve středu uvedla agentura Reuters.

Candace Claiborneová, která pracovala na ministerstvu zahraničí od roku 1999, byla obviněna ze lhaní vyšetřovatelům a z utajování rozsáhlých kontaktů a darů od čínských agentů výměnou za poskytnutí interních dokumentů ministerstva zahraničí, dodalo ministerstvo spravedlnosti.

Mezi dary byla například hotovost, dovolené v zahraničí, plně vybavený byt či měsíční pravidelná platba pro Claiborneovou. Jedním z úplatků mělo být také zaplacení školného na jedné z čínských módních škol pro člena její rodiny, napsal server CNN.

Podle předložených důkazů se Claiborneová setkávala s nejvyššími představiteli amerického ministerstva jednou měsíčně a informace či kopie neveřejných dokumentů při dalších příležitostech předávala v obálkách Číně. Obviněná čínské straně poskytovala kopie dokumentů z ministerstva zahraničí, které se týkaly americké hospodářské politiky ve vztahu k Číně, ekonomických strategií USA či návštěv mezi zástupci obou zemí.

„Candace Marie Claiborneová vyměnila svou bezúhonnost a neveřejné informace vlády Spojených států za hotovost a jiné dary od zahraničních agentů, o nichž věděla, že pracují pro čínskou zpravodajskou službu,“ řekl CNN John Demers, asistent prokurátora ministerstva spravedlnosti.

Americké úřady Claiborneovou z činu poprvé obvinily už v roce 2017, vpředvečer summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Konečný rozsudek padne 9. července. Za spiknutí hrozí třiašedesátileté Claiborneové až pět let vězení.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.