Hlavní obsah

Praha je mezi nejdražšími městy světa, ale radši se neptejte, kolik stojí kadeřník v Paříži

Praha je mezi nejdražšími městy světa, ale radši se neptejte, kolik stojí kadeřník v Paříži.Video: Jan Marek, Seznam Zprávy

 

Reklama

19. 3. 2019 11:06

Nejdražšími městy světa jsou Singapur, Paříž a Hongkong.

Článek

Nejdražšími městy světa pro život jsou letos Singapur, Paříž a Hongkong. První příčku sdílejí tři města poprvé za 30letou historii průzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), který srovnává ceny 160 výrobků a služeb ve 133 městech po celém světě. Praha zaujímá 82. místo.

Průzkum porovnává náklady na běžné položky, jako je chléb, doprava, oděvy nebo veřejné služby. Poté sleduje, zda se ceny zvýšily nebo snížily v porovnání s životními náklady v New Yorku, který se používá jako měřítko.

Francouzské hlavní město, které bylo v loňském roce druhé nejdražší, je jedinou zemí eurozóny v první desítce. Paříž patří do desítky nejdražších měst už od roku 2003. Pouze alkohol, doprava a tabák tam nabízejí ve srovnání s ostatními evropskými městy lepší poměr mezi kvalitou a cenou.

Například za ostříhání u kadeřníka nechají ženy v Paříži v průměru 119,04 dolaru (2 687 Kč), zatímco ve švýcarském Curychu 73,97 dolaru a v japonské Ósace 53,46 dolaru.

Anketa

Kolik dáváte měsíčně za kadeřníka?
0 - 500
59,2 %
500 - 1000
23,5 %
1000 - 2500
11,8 %
Více než 2500
5,5 %
Celkem hlasovalo 8140 čtenářů.

V evropských městech byly zaznamenány vyšší náklady v kategoriích domácnost, osobní péče, rekreace a zábava.

V triu nejdražších měst je život o sedm procent dražší než v New Yorku. V první pětici figurují dále Curych a Ženeva. Kvůli oslabení měn se v žebříčku propadla hodnocená australská a novozélandská města. Sydney, které bylo loni desáté, tak letos o místo v první desítce přišlo.

Mimo první desítku jsou podle EIU relativně stabilní náklady na život v čínských městech, zatímco jihoasijská města se na žebříčku posunují směrem vzhůru. V Asii jsou ale také nejlevnější města, patří k nim indické Dillí a Bengalúr nebo pákistánské Karáčí. Dalšími levnými lokalitami jsou argentinské Buenos Aires, venezuelský Caracas nebo syrský Damašek.

Reklama

Související témata:

Doporučované