Hlavní obsah

V Praze je nejvíc nakažených mezi dětmi

Foto: ČTK

Pražská radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Reklama

21. 9. 2021 10:19

Vedení Prahy už chystá třetí očkovací kolo proti koronaviru. Situace se totiž v hlavním městě začíná zhoršovat. Nejrychleji přibývá nakažených mezi dětmi.

Článek

„Jsme v situaci, kdy, zdá se, začíná další éra epidemie koronaviru,“ uvedla dnes na tiskové konferenci radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). Situace podle ní není nijak dramatická, ale přesto se zhoršuje.

Praha patří k regionům, jež jsou sílící epidemií zasaženy nejvíc. Proto už magistrát začal pracovat na očkování třetí dávkou. „Posilující dávku chystáme pro skupiny lidí, které byly vládou identifikovány jako nejohroženější,“ dodala Johnová. Jde podle ní o lidi, kteří se očkovali na začátku roku a patří k rizikovým skupinám, například kvůli věku nebo zdravotním problémům. Po měsících, které již od jejich očkování uběhly, jim totiž klesá hladina protilátek.

„Považujeme to za dobré rozhodnutí,“ dodala Johnová. První dávku má v Praze víc než 81 % lidí, druhou 77,9 %. Praha se chce nyní zaměřit především na sociální služby. „Pevně doufáme, že se covid rozbije o očkování,“ dodala Johnová.

V Praze dosud covid prokazatelně prodělalo 192 tisíc lidí. „Bohužel nám stoupá nemocnost, jak jsme očekávali. Děti se vrátily do škol, dospělí do zaměstnání, zvýšila se mobilita. Nyní je nejvíc nemocných ve věkové kategorii 6 až 11 let, je jich 141 na sto tisíc obyvatel. Následuje věková skupina 12 až 16 let, kde dosahujeme v Praze hranice 136 nemocných na sto tisíc obyvatel,“ sdělila ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová.

Podle ní je v Praze na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno jedenáct pacientů, většina je neočkovaných. „Proto bych apelovala, aby se lidé nechali očkovat,“ řekla Jágrová. Dodala, že v Praze je číslo R 1,15, což je o něco vyšší, než je průměr České republiky: „Praha je i vlivem cizinců, kteří se zde pohybují, vždy více zasažena vzdušnými nákazami.“

V celém Česku potvrdily testy v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako před týdnem. V souvislosti s nemocí covid-19 bylo v nemocnicích 164 lidí, o deset víc než ke konci víkendu a o sedm víc než minulé pondělí. Počet nakažených pacientů ve vážném stavu se dál pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy k dnešku mírně kleslo na 1,08 z 1,14. Nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování epidemie, se drží od konce srpna.

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, zůstává pátý den na 28 případech. Dál je nejvyšší právě v Praze, kde stouplo na 49 případů nákazy za týden na 100 000 obyvatel. Následuje Moravskoslezský kraj se 41 případy. Naopak nejlépe je na tom Liberecký kraj s 11 nemocnými.

Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin, návratem lidí do práce, dětí do škol a celkově větší mobilitou ve společnosti. Odborníci podle ČTK předpokládají, že nadcházející vlna nezatíží nemocnice tak dramaticky jako loni na podzim nebo letos na jaře, a to zejména kvůli velkému počtu lidí, kteří jsou už proti covidu očkovaní nebo nemoc prodělali.

Ve zkoumaných vzorcích v Česku převažuje nakažlivější mutace delta, dříve označovaná jako indická, a její subvarianty. V zemi dál platí některá omezení, plošný lockdown znamenající například uzavření škol, většiny služeb a obchodů nebo razantní omezení každodenních aktivit i pohybu podle vlády nehrozí. Připouští ale přísnější restrikce v nejvíce postižených regionech či obnovení testování ve školách.

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno téměř 1,69 milionu případů nemoci, drtivá většina lidí se z nákazy vyléčila a 30 442 lidí s covidem-19 zemřelo. Počty úmrtí ve srovnání s prázdninami zvolna rostou, za pondělí jich ministerstvo eviduje zatím čtyři.

Proti nemoci covid-19 jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu zdravotníci podali přes 11,73 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo téměř 5,9 milionu lidí. V poslední době tempo očkování zpomaluje – zatímco v červnu či červenci se denně očkovalo přes 100 000 lidí, během srpna klesly denní počty na desítky tisíc a v posledních týdnech se počítají v řádech tisíců. Uplynulý den se očkovalo bezmála 10 500 lidí, před týdnem jich bylo skoro 14 000.

Od pondělí si mohou nechat dát další posilující dávku vakcíny lidé, kteří mají osm měsíců po ukončeném očkování proti covidu-19. Většinou jsou to zatím zdravotníci nebo senioři z pobytových zařízení sociální péče. Letos se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.

Reklama

Doporučované