Hlavní obsah

Přestavba začala. Podívejte se, jak se změní Václavské náměstí

Foto: JAKUB CIGLER ARCHITEKTI

Takto má vypadat Václavské náměstí po rekonstrukci.

15. 4. 12:36

Představitelé hlavního města dnes poklepáním základního kamene slavnostně zahájili opravu spodní části Václavského náměstí. Dělníci se na náměstí objeví ve čtvrtek, kdy začnou oplocovat staveniště.

Článek

Samotné rekonstrukční práce pak začnou v pondělí 20. dubna. Rozšířen bude prostor pro pěší na úkor automobilů a přibýt mají například pítka či zeleň. „Rekonstrukce bude stát asi 330 milionů korun a kompletně dokončena bude do prosince 2021,“ řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

V budoucnu se promění i vzhled horní části náměstí, na kterou se podle plánů vedení města mají vrátit tramvaje.

Foto: JAKUB CIGLER ARCHITEKTI

Budoucí horní část náměstí.

„První práce začnou ve čtvrtek, kdy se udělá ohrazení pracoviště tak, aby bylo vymezené od pohybu veřejnosti. Předpokládáme, že v tomto roce se provede rekonstrukce toho prostoru zhruba do půlky. A v příštím roce se směrem k Vodičkově ulici dokončí celý projekt,“ řekl Tomáš Koranda, předseda představenstva společnosti Hochtief CZ, která práce provede.

Každou polovinu spodní části stavbaři rozdělí na dvě části. Dělníci následně začnou s výměnou povrchů dlažeb. Přibude místo pro pěší a ubude parkovacích míst. „Uprostřed budou jakési rekreační prostory včetně fontány. Náměstí bude převážně pro pěší. Praha získá nazpátek své nejvýznamnější náměstí,“ řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09).

Foto: JAKUB CIGLER ARCHITEKTI

Větší prostor dostanou pěší.

Na náměstí nebudou původně plánované rampy pro podzemní garáže plánované v rámci developerského projektu Savarin firmy Crestyl, proti kterým protestovali obyvatelé a jež se nelíbily ani magistrátu. Město se naopak s developerem domluvilo, že v jeho objektu vznikne nový vstup do stanice metra A Můstek.

Foto: JAKUB CIGLER ARCHITEKTI

Automobilů se bude na náměstí pohybovat méně.

Obnoveno bude 45 stromů, neboť ty současné jsou ve špatném stavu. Postupně budou nahrazeny novými. K současnému stromořadí v budoucnu přibudou ještě další. Na náměstí budou pouze lípy malolisté.

Foto: JAKUB CIGLER ARCHITEKTI

Obnovy se dočká i zeleň.

Vedení Prahy plánuje také rekonstrukci v horní části náměstí, kam se mají vrátit tramvajové koleje. Tramvaje by měly jezdit v trase dnešních vozovek pro auta. V minulosti byly koleje ve středu náměstí. Přibude i zde stromořadí, ubude parkovacích míst a rozšířen bude proti původnímu plánu střední prostor.

Foto: JAKUB CIGLER ARCHITEKTI

Rekonstrukce bude stát asi 330 milionů korun.

Václavské náměstí je dlouhé 682 metrů a přibližně 60 metrů široké. Původně se jmenovalo Koňský trh a bylo zřízeno dekretem Karla IV. V 19. století bylo nejprve přejmenováno na Svatováclavské náměstí, posléze na Václavské.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené