Hlavní obsah

Pražská burza posiluje bez přerušení již téměř dva týdny

22. 10. 2019

Ilustrační foto.

Pražská burza dnes opět rostla, posiluje bez přerušení již skoro dva týdny. Index PX stoupl o 0,35 procenta na 1056,92 bodu. Pomohly mu k tomu třeba akcie softwarové firmy Avast, které se od pátku drží na rekordních cenách od svého vstupu na pražskou burzu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Článek

Vytrvalé posilování pražské burzy začalo ve středu 9. října. Od té doby stoupl index PX o téměř 63 bodů, tedy o více než šest procent. Burze se tak již téměř podařilo smazat prudké oslabení z přelomu září a října.

Dnes si nejvýrazněji polepšily cenné papíry Avastu, které zároveň patřily k emisím s největšími objemy obchodů. Zdražily o 3,36 procenta na 123 korun, což je nejvyšší cena od loňského května, kdy Avast na pražskou burzu vstoupil. Na rekordní ceny se akcie firmy dostaly již minulý pátek, a od té doby dál posilují.

Posílení dosáhly také například cenné papíry energetické firmy ČEZ nebo bankovní skupiny Erste, s nimiž se obchodovalo v největších objemech. Akcie ČEZ zdražily o 0,29 procenta na 522,50 koruny a akcie Erste o 0,25 procenta na 804 korun.

Většina hlavních emisí pražské burzy ale skončila se ztrátou. Nejvýrazněji oslabily cenné papíry výrobce lihovin Stock, a to o 2,04 procenta na 62,40 koruny. Zlevnily také třeba akcie Komerční banky, jejichž cena klesla o 0,50 procenta na 794 korun.

Česká měna dnes mírně zpevnila vůči euru, naopak oslabila k dolaru. Koruna k 17:00 posílila k euru oproti předchozímu závěru o tři haléře na 25,55 Kč/EUR. K dolaru oslabila o dva haléře na 22,96 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Doporučujeme