Hlavní obsah

Pražskou vodovodní síť zkontrolovala družice, jaká hledá i vodu na Marsu

Nad hlavním městem prolétla družice, která objevila skryté úniky vody. (Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy)

Reklama

16. 9. 9:31

Pomocí družic se hledá voda na Marsu. Stejnou technologii teď využily i Pražské vodovody a kanalizace pro hledání skryté vody unikající z rozbitého potrubí.

Článek

Průlet družice, nasnímkování vybrané oblasti a vyhodnocení dat. Pražské vodovody a kanalizace mají novou metodu, jak najít úniky vody z vodovodní sítě.

„Používáme nově metodu družicové detekce skrytých úniků vody. Je to zařízení, které je umístěné na japonské výzkumné družici, pracuje s vlnovou délkou zhruba 30 centimetrů a vysílá signál k zemi, který je schopný detekovat skryté úniky vody,“ vysvětluje generální ředitel PVK Petr Mrkos.

Tři metry pod zemí

Radarové odrazy proniknou až do hloubky tři metry pod zemí a technologie dokonce odliší vodu pitnou od odpadní či povrchové. Metodu je možné využít za jakéhokoliv počasí.

Výsledné snímky je nutné zpracovat, vyhodnotit a odfiltrovat přebytečné signály a šumy. „U pilotního projektu nám několik měsíců trvalo ověřit hodnoty, které jsme získali,“ dodává Mrkos.

500 km vodovodní sítě

V pilotním projektu společnost nasnímkovala území od Nového Města až po Pankrác – tedy zhruba pět set kilometrů vodovodní sítě – a shoda na místech, které ukázala družice a které následně potvrdila i fyzická kontrola techniků firmy, byla větší než šedesátiprocentní.

Celý projekt vyšel na dva miliony korun, a protože se osvědčil, společnost PVK naplánovala už teď jedno měření na letošní podzim a další dvě pro příští rok.

12,5 % vody se ztratí

Firma si od družice slibuje větší kontrolu nad ztrátami z vodovodní sítě. V loňském roce činily 12,5 procenta. „Je to ve srovnání s 35 procenty, které byly v roce 2001, velice dobré číslo. Ročně máme poměrně velký počet havárií na vodovodní síti, je to dáno stářím vodovodní sítě,“ dodává Mrkos.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené