Hlavní obsah

„Prďolové a lidé s rozletem“. Václav Havel na neznámých záběrech, z nichž vzniká film

Vousatý Havel. „To je mimořádná fotka. To zrovna psal scénář k Odcházení,“ říká ve Výzvě Petr Jančárek. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

4. 3. 2019 14:25

Nestavím Havlovi naleštěný mramorový pomník. Dokumentarista Petr Jančárek slibuje ve svém dokumentu „Tady Havel, slyšíte mě?“ řadu unikátních situací z posledních tří let života bývalého prezidenta. Ve Výzvě představil exkluzivní záběry z Havlovy poslední cesty do USA.

Článek

„Chtěl jsem mít dostatečný odstup,“ vysvětluje Petr Jančárek, proč ze záběrů, které vznikaly před osmi a více lety, sestavuje film až letos. „Teď jsem si uvědomil, jak Václav Havel během těch tří let zestárnul. Buď jsem to tehdy neviděl, nebo si to nepřipouštěl. Ale byl to člověk, který odcházel. Bylo to viditelné. A my se teď musíme vyrovnat s tím, abychom mu neobratným střihem neublížili.“

Petr Jančárek ve Výzvě také vůbec poprvé promlouvá o tom, jakou zdravotní indispozici prodělal Václav Havel na jaře 2010 při návštěvě New Yorku, kdy se všichni přítomní domluvili, že před veřejností tento problém zatají. „Bojovalo se o jeho život a on si přál, aby se o tom nemluvilo.“

Jančárkův film obsahuje záběry jak z Havlova pobytu v nemocnici, tak při dalších soukromých i oficiálních příležitostech. Ve Výzvě se dozvíte i to, podle jakého kritéria ve střižně vybírá z více než dvou set hodin natočeného materiálu a jaké slovo při tom má Dagmar Havlová jako dědička osobnostních práv.

Rozhovor s Petrem Jančárkem najdete ve videu umístěném nahoře v textu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované