Hlavní obsah

Přehledně: Co se mění od 12. dubna

Foto: ČTK

S nouzovým stavem skončí i zákaz volného pohybu mezi okresy.

Reklama

6. 4. 20:47

Vláda rozhodla o prvním rozvolnění protikoronavirových opatření, ke kterému dojde od pondělí 12. dubna. Přinášíme přehled hlavních změn.

Článek

Po dlouhých týdnech tvrdých omezení kvůli šíření koronaviru vláda v úterý schválila první výraznější úlevy. Díky ústupu epidemie budou platit od pondělí 12. dubna. Seznam Zprávy přinášejí výčet hlavních změn.

První děti se vracejí do škol a školek

Zatím se k prezenční výuce vrátí jenom žáci prvního stupně základních škol, jednotlivé třídy se budou po týdnu ve škole střídat. Zároveň se do mateřských škol vrátí poslední ročníky, tedy předškoláci. Obnoví se také výuka na speciálních školách.

Ve středu ministři zdravotnictví a školství oznámí, zda bude rozhodnutí platit pro všechny okresy, nebo se v některých kvůli síle epidemie opozdí. Ve školkách nebudou povinné roušky. Děti se ale budou muset stejně jako ve školách dvakrát týdně testovat.

Více o návratu dětí do škol čtěte zde:

Otevřou se obuvi, papírnictví nebo zoo

Kvůli návratu dětí do škol vláda podle viceministra Karla Havlíčka uvolní od následujícího pondělí provoz prodejen s dětským oblečením a obuví a papírnictví. Dále budou moci fungovat prodejny pietního zboží, čistírny, prádelny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje. Umožněn bude provoz služeb pro projektovou činnost, psychologické poradenství a diagnostika.

Otevřít budou moci také farmářské trhy, ale s omezeními. Prodejci například nebudou smět nabízet občerstvení k přímé konzumaci, na tržištích tak nebudou smět být místa k sezení. Zoologické a botanické zahrady mohou od pondělí obnovit provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity.

O otevírání obchodů a služeb čtěte zde:

Volný pohyb mezi okresy

Ministři po jednání vlády potvrdili, že 11. dubna skončí nynější nouzový stav. Protiepidemická opatření budou poté vycházet z nového pandemického zákona, na kterém se vláda dohodla s opozicí.

Spolu s nouzovým stavem skončí také zákazy cestování mezi okresy a nočního vycházení. Nově se také bude moci setkávat deset lidí uvnitř a 20 venku. Vycestovat z okresu svého bydliště lidé za běžných okolností nesměli od začátku března.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené