Hlavní obsah

Přehrada u Blazic by mohla pomoci podzemním vodám, doufá starosta

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

13. 5. 22:55

Stavba přehrady u Blazic na Kroměřížsku by mohla pomoci podzemním vodám, řekl dnes ČTK starosta obce Luboš Hradil (Blazice 2018).

Článek

Podobně mluví i Miroslav Andrlík (KDU-ČSL), starosta Záhorovic na Uherskohradišťsku, u kterých by v příštích letech taktéž mohla vzniknout vodní nádrž. Spolu se Suchou Lozí na Uherskohradišťsku jde o tři místa ve Zlínském kraji, které ministerstvo zemědělství ve svém záměru vyčlenilo pro možnou stavbu přehrad. Informovalo o tom v pondělí.

O možné stavbě přehrady u Blazic se podle Hradila začalo mluvit už minimálně před 15 lety. „Loni jsme měli jednání s Povodím Moravy, které to znovu otevřelo. Víceméně všechny vesnice, kterých se to týká, jsou pro. Horší to bude s vlastníky dotčených pozemků, jestli je budou ochotní prodat. Asi je to hodně daleká budoucnost. Přehrada by ale mohla pomoct vrátit spodní vody, kterých u nás hodně ubylo,“ uvedl Hradil.

Prakticky totožná situace je i v Záhorovicích. Také jejich starosta se loni při jednání s pracovníky Povodí Moravy dozvěděl, že se oprašuje desítky let starý projekt přehrady. „Do budoucna si myslím, že zásobárny vody budou nutností, protože sucho nás bude sužovat. Pitnou vodu bereme ze Slováckých vodáren a kanalizací, problémy s ní nejsou. Ale občané, kteří mají svoje studny, mají už několikátý rok potíže. Studny jim v létě vysychají. Přehrada by proto snad mohla pomoct,“ řekl ČTK Andrlík. Oba starostové doufají, že by nádrže v případě výstavby mohly alespoň částečně sloužit i k rekreaci.

Zvažované přehrady u Blazic a Záhorovic by přitom měly mít rozlohu přesahující 200 hektarů. Nádrž u Suché Lozi by byla výrazně menší, zhruba osmnáctihektarová.„Místa ale nejsou určena jen na výstavbu vodních děl, jako jsou přehrady, ale samozřejmě tam mohou být umístěné veškeré stavby, které s tím souvisí, to znamená tůně, mokřady a tak dále. Také by se na těch územích mělo jinak hospodařit, myslím tím lesní hospodaření a zemědělské hospodaření,“ řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Zlínského kraje Josef Zicha (STAN).

Vymezení míst pro případnou stavbu vodních děl je podle něj v pořádku. „Rozhodně to neznamená žádnou stavební uzávěru. Je to na starostech daných katastrů, kdy oni souhlasí s tím, aby území bylo nějakým způsobem chráněno. Obce je chrání i ve svých územních plánech,“ doplnil Zicha.

Ministerstvo zemědělství chce v celé republice nově hájit 31 území pro vodní nádrže. Většinou jde o lokality, které už v minulosti na seznamu byly, v uplynulých desetiletích z něj ale zmizely. V roce 2006 v generelu vytvořeném ministerstvy zemědělství a životního prostředí lokality Blazice, Záhorovice a Suchá Loz figurovaly, o pět let později už nikoliv.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené