Hlavní obsah

Přerozdělme si běžence z Řecka, vyzývá Evropskou komisi německá zmocněnkyně

Foto: ČTK/Krumphanzl Michal

Uprchlíci čekají na autobusy v přestupním centru Oxy na řeckém ostrově Lesbos.

22. 12. 2019 14:00

Podle zmocněnkyně německé vlády pro lidská práva a humanitární záležitosti Bärbel Koflerové by se členské státy měly rovněž postarat o tisíce dětí a nezletilých bez doprovodu, kteří v Řecku momentálně přebývají.

Článek

Evropská komise by podle zmocněnkyně Koflerové měla přijít se systémem přerozdělování uprchlíků z přetížených táborů v Řecku do členských států Evropské unie.

„Nesmíme v tom nechat Řecko samotné. Nová Evropská komise musí rychle podniknout kroky ke spravedlivému přerozdělení běženců do států EU,” řekla politička vládní sociální demokracie (SPD) v rozhovoru vysílaném v noci na neděli v rádiu RND. „Žádoucí by byl také nový program ochrany pro nezletilé uprchlíky bez doprovodu,“ dodala.

V řeckých uprchlických táborech v současnosti podle agentury DPA přebývají desetitisíce lidí, část z nich ve velmi špatných humanitárních podmínkách. Čtyři tisíce z nich jsou děti a mladiství, kteří do Evropy dorazili bez rodičů. Zmocněnci pro cizince osmi spolkových zemí začátkem prosince vyzvali ve společném prohlášení německou vládu, aby tyto uprchlíky přijala.

„Řecká vláda bije na poplach, počty uprchlíků na ostrovech rostou. Ukazuje se, že katastrofální podmínky v táborech lidi od útěku neodradí,” řekla Koflerová.

Unijní země se od vrcholu migrační krize marně snaží shodnout na reformě azylového systému. Řecké a italské úřady se mezitím potýkají s tisíci nevyřízených žádostí od migrantů, kteří na rozhodnutí o svém osudu mnohdy čekají i několik let. Německo a Francie přišly v září s návrhem na dobrovolné přebírání migrantů z oblasti centrálního Středomoří, přihlásilo se k němu ovšem jen několik dalších západoevropských zemí.

S novým návrhem reformy unijního azylového systému za pomoci přerozdělování přišlo Německo koncem listopadu. Migranty by si podle představ Berlína po prvotní kontrole na vnější hranici Unie rozdělily členské země, které by měly na starosti vyřízení azylových procedur.

Některé země Unie ale rozdělování uprchlíků podle povinných kvót odmítají, a to včetně České republiky. Ta proto společně s Polskem a Maďarskem čelí žalobě Evropské komise u unijního soudního dvora, že odmítnutím zapojení do systému přerozdělování migrantů nesplnily povinnosti plynoucí z právních předpisů Evropské unie.

Řecko začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V případě ČR jde o 40 osob. Iniciativa Češi pomáhají uvedla, že má seznam zhruba dvou stovek rodin, které by byly ochotny dětské uprchlíky z řeckých táborů přijmout.

Ministr vnitra Jan Hamáček však přijetí dětských uprchlíků odmítl s tím, že řecká strana o nich Česku dosud neposkytla dostatek informací. Premiér Andrej Babiš řekl, že Česko se musí soustředit na pomoc českým dětem.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené