Hlavní obsah

Přes třicet mrtvých a stovky tisíc lidí bez střechy nad hlavou. Tragický konec cyklonu Fani v Indii

Podle předběžných odhadů cyklon způsobil škodu v přepočtu za čtyři miliardy korun. (Video: Monika Durajová)

 

Reklama

5. 5. 2019 17:25

Lidé bez domova, stovky zraněných a desítky obětí na životech. Takové jsou prozatím následky cyklonu Fani v Indii a Bangladéši. Hlášeno je 33 mrtvých. Velkou škodu zaznamenalo například město Púrí, kde zemřelo 21 lidí a dalších 300 jich bylo zraněno.

Článek

Cyklon Fani, který v minulých dnech zasáhl východní Indii a ve slabší formě pak Bangladéš, připravil o střechu nad hlavou stovky tisíc lidí a způsobil miliardové škody. Agentura Reuters v neděli oznámila, že v Indii o život přišlo 33 lidí. Vichr, který dosahoval rychlosti až 200 kilometrů za hodinu, strhal střechy domů i sloupy telefonní sítě.

V pátek Fani zasáhl východoindický stát Urísa, kde bylo s předstihem evakuováno milion lidí. Bez toho by podle Reuters byl počet obětí mnohem vyšší. Velkou škodu zaznamenalo pobřežní město Púrí, které leželo na přímé trase cyklonu.

Zůstaly tam povalené sloupy vedení i vyvrácené stromy. Město je plné zlámaných větví, rozbitého skla a odpadků. Záchranáři se snaží zprůjezdnit silnice. V Púrí přišlo o život 21 lidí a dalších asi 300 jich bylo zraněno, sdělil zástupce tamních zdravotníků. Dalších 12 mrtvých je hlášeno z jiných částí Urísy.

Indická meteorologická služba v neděli oznámila, že bouře, která se posouvala přes indický stát Bangla do Bangladéše, slábne a v příštích 24 hodinách zanikne.

Cyklon Fani podle předběžných odhadů napáchal na energetické infrastruktuře škody za více než 12 miliard rupií (zhruba čtyři miliardy korun). Úřady se snaží obnovit dodávku proudu pro pohotovostní služby. Do záchranných prací je zapojeno zhruba 60 tisíc lidí, kteří občany informují z megafonů a také prostřednictvím textových zpráv.

Období tropických bouří v této části Asie může trvat od dubna do prosince. V roce 1999 pobřeží indického státu Urísa zasáhl zvlášť silný cyklon, při kterém přišlo o život kolem 10 tisíc lidí. Fani byl z těch, které zaznamenali v tomto indickém státě jako nejsilnější za 43 let.

V Bangladéši Fani zničil přes tisíc domů, mnoho vesnic je zatopeno. Hlášeno je pět mrtvých a přes šedesát zraněných. Síla vichru tam postupně zeslábla na 70 kilometrů za hodinu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené