Hlavní obsah

Přestaňte nás zabíjet, křičí obyvatelé brazilských slumů. Policie tu zastřelila přes 400 lidí

V Riu zemře průměrně násilnou smrtí 17 lidí každý den. (Video: Šimon Felenda, AP)

Reklama

27. 5. 2019 12:59

Brazilská policie v Riu de Janeiru zastřelila za první tři měsíce letošního roku 434 lidí. V průměru je to 17 zabitých denně. Lidé z místních favel se bouří a svolali více než tisícihlavou demonstraci.

Článek

Přes 1000 aktivistů a obyvatel favel v Riu de Janeiru protestovalo v neděli proti policejnímu násilí. Důvodem byl rekordní počet policejních vražd za první tři měsíce roku 2019, píše agentura AP. Podle posledních údajů počet obětí dosáhl 434. Číslo znamená téměř 18% nárůst zastřelených v porovnání s rokem 2018. Také se jedná o nejvyšší počet mrtvých za čtvrtletí, a to od zavedení statistiky v roce 1998.

Protest nazvaný „Přestaňte nás zabíjet” se konal na pláži Ipanema. Ve stejnou dobu v blízkosti proběhla i masová demonstrace na podporu brazilského prezidenta Jaira Bolsonara. On a guvernér Ria Wilson Witzel podporují policejní taktiku „vystřel a zabij“ (shoot-to-kill), protože v okolních favelách fungují ozbrojené drogové gangy.

„Máme už dost toho, jak nám (policisté) berou životy a sny. Už nechceme žít ve strachu ze střelby před našimi dveřmi, hlásají demonstrační pamflety. Mnoho účastníků demonstrace kvůli policejnímu násilí ztratilo členy rodiny. Cítím hněv, zármutek a smutek. Zatímco já jsem tady, můj syn už není. Nevrátí se a nikdo ho nepřivede zpátky. Chci to (policejní násilí v chudinské čtvrti) zastavit, aby žádná jiná matka nemusela cítit to, co já!“ říká Sandra Mara da Silva. Jejího syna, trenéra ju-jitsu, pracujícího v sociálním projektu Alemão, zastřelili. Podle svědků byl zabit policistou na místě, kde trénoval. Úřady vyšetřují okolnosti jeho smrti.

Nedávná střelba proběhla například v největším slumu Rio de Janeira, který se jmenuje Maré. Policie ve favele 6. května při drogové razii zastřelila osm lidí, píše AFP.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené