Hlavní obsah

Prezidentské volby v Keni jsou neplatné. Nejvyšší soud vyslyšel námitky opozice

Soud anuloval keňské prezidentské volby (Video: Ruptly)

 

Reklama

1. 9. 2017 18:18

Kvůli nesrovnalostem okolo keňských prezidentských voleb je nejvyšší soud označil za neplatné. Nového prezidenta si musí země zvolit do 60 dnů.

Článek

Srpnové prezidentské volby v Keni provázely nesrovnalosti. Znovuzvolení dosavadní hlavy státu Uhurua Kenyatty je proto neplatné a hlasování se do 60 dnů musí opakovat. V pátek o tom rozhodl keňský nejvyšší soud, který tak vyhověl stížnosti opozice.

Verdikt podpořili čtyři z šesti soudců. Podle nich nebyly volby z 8. srpna zorganizovány v souladu s ústavou. Kenyattu či jeho stranu ale z ničeho neobvinili. Pochybení připsali volební komisi, která se podle nich dopustila nezákonností a nesrovnalostí při „přenosu výsledků“. Detailní nález soudu má být zveřejněn do 21 dnů, uvedla agentura AP.

Na soud se obrátil vůdce opozice a Kenyattův protikandidát Raila Odinga. Ten podle agentury AFP označil rozhodnutí za historický den pro keňský národ a zprostředkovaně pro všechny Afričany. Řekl, že jde o první případ, kdy africký soud zneplatnil výsledek prezidentských voleb. Dodal, že nemá důvěru v současnou volební komisi a na nové hlasování má dohlížet jiná skupina osob.

Kenyattovi právníci označili výrok soudu za politické rozhodnutí. Kenyatta v živém televizním projevu prohlásil, že s verdiktem nesouhlasí, soudci se podle něj rozhodli, že půjdou proti vůli lidu. Dodal ale, že verdikt respektuje a občany vyzval ke klidu.

Předseda volební komise Wafula Chebukati řekl, že rezignovat nehodlá. Slíbil ale personální změny mezi svými podřízenými a také změny v postupech komise.

Keňská burza v reakci na výnos soudu zastavila obchodování a keňský šilink na devizových trzích oslabil. Keňa je největší východoafrickou ekonomikou.

Volební komise 11. srpna oznámila, že Kenyatta získal podporu 54,27 procenta voličů, zatímco Odinga dostal 44,74 procenta hlasů. Podle volebních úřadů tak obhájil Kenyatta mandát o 1,4 milionu hlasů. K podobnému výsledku dospěli na základě vzorku z 2000 volebních místností i keňští pozorovatelé. Odinga však tvrdí, že výsledky z více než jedné třetiny volebních místností jsou chybné.

Během střetů přívrženců opozice s policií bezprostředně po volbách zemřelo nejméně 28 lidí, uvedla agentura Reuters. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) uvádí sice méně obětí, ale upozorňuje, že během nepokojů byla závažně porušena lidská práva, policie při protestech a zásazích představitele opozice bila a vraždila.

Povolební násilí v Keni vzbudilo obavy, aby se neopakovala situace z roku 2007. Během dvouměsíčního etnického násilí, které propuklo také kvůli volbám, zemřelo zhruba 1100 lidí. Dalších asi 600 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované