Hlavní obsah

Při bombardování jemenského přístavu Hudajdá zemřelo nejméně 20 lidí

Foto: Profimedia.cz

V Jemenu od roku 2014 zemřelo při ozbrojeném konfliktu na 10 tisíc lidí.

Reklama

2. 8. 2018 21:21

Více než dvacet lidí zemřelo při bombardování jemenského přístavu Hudajdá. Další desítky lidí utrpěly zranění. Podle agentury Reuters za náletem stojí koalice států v čele se Saúdskou Arábií.

Článek

Přes 20 mrtvých a několik desítek zraněných si vyžádalo čtvrteční bombardování jemenského přístavu Hudajdá. Nálety zasáhly oblast, kde leží hlavní městská nemocnice a rušný rybí trh, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotníky. Nálet podle agentury podnikla koalice vedená Saúdskou Arábií, která od roku 2015 pomáhá jemenské mezinárodně uznávané vládě v boji proti povstalcům.

„Počet mrtvých při dvou náletech stoupl na 20,“ řekl agentuře AFP telefonicky z místa jeden z lékařů. Zraněných je podle AFP na šest desítek. Agentura Reuters uvedla, že obětí je 26 a zraněných 35.

Přístav Hudajdá je hlavní vstupní branou pro zásobování země, která je na pokraji hladomoru. Hudajdá čelí ofenzivě provládních sil od 13. června. V rukou šíitských povstalců je město i přístav od roku 2014.

V jemenském konfliktu proti sobě stojí šíitští povstalci podporovaní Íránem a vláda prezidenta Abdara Mansúra Hádího, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií. Boje vypukly v roce 2014 a od té doby připravily o život na 10 tisíc lidí.

Z domovů uprchly kvůli válce v Jemenu tři miliony lidí a zemi sužuje jedna z nejhorších humanitárních krizí na světě. Podle OSN potřebuje nějakou formu pomoci více než 22 milionů z 27 milionů Jemenců, z nichž mnozí se potýkají s podvýživou a také s cholerou a dalšími nemocemi.

Reklama

Související témata:

Doporučované