Hlavní obsah

Razie na východě Srí Lanky si vyžádala 15 mrtvých. Vojáci bojovali s ozbrojenci

Policie prohledávala trosky domů po noční razii proti ozbrojencům.Video: Reuters

 

Reklama

27. 4. 2019 8:34

Srí Lanka se vzpamatovává z bombových útoků. Policie a vojáci stále pátrají po teroristech. V noci z pátka na sobotu bojovali s ozbrojenci v domě u města Sammanthura na východním pobřeží. Útočníci ukrývající se v domě ale začali střílet a odpálili tři nálože. Podle místní policie se jednalo o stoupence islamistické skupiny Tauhíd džamáate, která je zřejmě zodpovědná za sérii velikonočních útoků.

Článek

Těla 15 lidí, z toho šesti dětí, byla v sobotu nalezena v domě na východním pobřeží Srí Lanky. Vojáci v noci z pátka na sobotu bojovali s ozbrojenci napojenými na velikonoční útoky. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na policii. Razii v domě u města Sammanthurai na východním pobřeží vojáci zahájili v pátek, obležení začali střílet a odpálili tři nálože. Ozbrojenci byli podle policejního mluvčího patrně členy islamistické skupiny Tauhíd džamáate (NTJ), jíž místní úřady připisují nedělní útoky, při nichž zemřelo nejméně 253 lidí.

Razie na východě Srí Lanky si vyžádala 15 mrtvých.Video: Valérie Dvořáková , AP

Město Sammanthurai leží zhruba 55 kilometrů jižně od města Batticaloa, kde se v neděli jeden z devíti sebevražedných útočníků odpálil v evangelickém kostele.

Místní vojenský velitel Aruna Jajasekara uvedl, že vojáci a policisté za denního světla podniknou ve Východní provincii další razie. Při dosavadních raziích nalezly bezpečnostní složky výbušniny, rozbušky, sebevražedné vesty a vlajky teroristické organizace Islámský stát (IS).

Ve stejné oblasti našli policisté na základě informací od zpravodajské služby 150 tyčinek plastické výbušniny, 100 tisíc kovových kuliček, které se dávají do sebevražedných vest, a nakonec i dodávku a oblečení, které použili ti, co byli zřejmě zapojeni do velikonočních útoků, informoval policejní mluvčí Ruvan Gunasekara.

Uvnitř kostela, kde teroristé před týdnem zabíjeli. Takhle vypadalo odklízení trosek po bombovém útoku.Video: Reuters

Státní představitelé od policie po premiéra opakují, že spravedlnosti unikají další radikálové, kteří mají přístup k výbušninám. Z tohoto důvodu byla zvýšena bezpečnostní opatření na místech, kde se shromažďují věřící různých vyznání. Představitelé katolické církve zrušili do odvolání nedělní mše. Úřady vyzvaly též členy muslimské komunity, aby nechodili do mešit.

Spojené státy varují před cestou na Srí Lanku

Ministerstvo zahraničí Spojených států vyzvalo americké občany, aby případnou cestu na Srí Lanku pečlivě zvážili. Resort také nařídil, aby zaměstnanci americké vlády ze země poslali své děti školního věku. Povolili také ze Srí Lanky odcestovat všem vládním zaměstnancům a jejich rodinám, kteří na místě nemusí nezbytně být.

„Americká vláda má omezené možnosti pomoci americkým občanům na Srí Lance z důvodu terorismu,” uvedlo ministerstvo zahraničí. Stupeň varování zvýšilo na třetí na čtyřstupňové škále. Před cestou na Srí Lanku své občany po teroristických útocích o Květné neděli už varovaly například Británie, Nizozemsko i Česká republika. Austrálie považuje další útoky za „pravděpodobné“.

V pátek srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely v zemi uvedla, že stále pátrá po 140 lidech, kteří jsou podezřelí z vazeb na teroristickou organizaci Islámský stát (IS), jež se k útokům přihlásila. Bezpečnostní složky dosud zatkly 76 lidí, uvedla agentura Reuters. Mezi zadrženými jsou také cizinci ze Sýrie a Egypta.

Reklama

Doporučované