Hlavní obsah

Příčinu smrti George Floyda nelze přesně určit, tvrdí expert obhajoby

Foto: Profimedia.cz

Soudní proces s Derekem Chauvinem pokračuje v Minneapolisu třetí týden.

Reklama

15. 4. 6:25

Příčinu úmrtí George Floyda nelze přesně určit, protože se na ní podílelo mnoho různorodých faktorů. U soudu s bývalým policistou Derekem Chauvinem, obžalovaným z vraždy a zabití Floyda, to řekl expert obhajoby David Fowler.

Článek

Hlavní příčina smrti George Floyda spočívá v selhání srdce, na kterém se podílela nemoc, omamné látky i zplodiny z automobilu. Před soudem s bývalým strážníkem Derekem Chauvinem, který je obžalován z vraždy a zabití černošského muže, to uvedl patolog a expert obhajoby David Fowler. Podle něj není možné přesně určit způsob úmrtí Floyda, napsala ve čtvrtek agentura Reuters. Obžaloba, jejíž svědci a experti vystoupili v uplynulých týdnech, se snaží dokázat, že muž zahynul kvůli nedostatku kyslíku způsobenému zákrokem ze strany Chauvina.

Podle Fowlera přispěly k úmrtí Floyda jeho srdeční vady, přítomnost omamných látek, jako jsou fentanyl a metamfetamin v krvi, a možné nadýchání oxidu uhelnatého z automobilových zplodin. Odborník také uvedl, že Chauvin při zásahu úplně neznemožnil Floydovi dýchat. Ukazuje to podle něj fakt, že muž při zásahu sténal a mluvil.

Během výslechu prokurátor Jerry Blackwell uvedl, že Fowler při své analýze nevzal dostatečně v potaz zákrok policisty proti Floydovi. Chauvin klečel na Floydově krční oblasti přes devět minut. Na otázku Blackwella Fowler uvedl, že selhání srdce mohl způsobit i nedostatek kyslíku. Kardiolog, kterého dříve předvolala obžaloba, uvedl, že Floyd měl velice silné srdce. Podle něj i dalších odborníků obžaloby Floyd zemřel kvůli nedostatku kyslíku, který žalobci přisuzují zákroku policisty.

Pro obhajobu je Fowlerovo svědectví klíčové, protože se snaží ukázat, že Floyd zemřel na příčiny, jež se zásahem bývalého policisty přímo nesouvisí. Patolog před soudem uvedl, že nelze přesně určit způsob úmrtí Floyda vzhledem k tomu, že se na něj podílelo mnoho různorodých vlivů. V minulosti pracoval Fowler jako soudní lékař v americkém státě Maryland.

Záběry ze zásahu proti Floydovi, na kterých si černošský muž stěžuje, že nemůže dýchat, vyvolaly vlnu demonstrací proti policejnímu násilí a rasové diskriminace v USA i dalších státech světa.

V neděli se v Minneapolisu stal další kontroverzní policejní zásah, který vyvolal nové protesty. Při policejní kontrole zemřel černošský mladík Daunte Wright. Stíhaná je bývalá policistka, která na muže vystřelila. Kim Potterová byla obviněna ve středu ze zabití a několik hodin poté propuštěna na kauci. Další stání před soudem je v jejím případě naplánované na dnešek.

Ve středu večer demonstrovalo čtvrtou noc po sobě před policejním velitelstvím v Brooklyn Center na předměstí amerického města Minneapolisu několik stovek lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované