Hlavní obsah

Případ vydírání úředníka na hygieně jde k soudu. Důkazem je i tajná poznámka v sešitu

Foto: Vojtěch Blažek

Začíná soud v kauze vydírání na hygienické službě. Bývalý ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy může dostat až 12 let.

Reklama

3. 3. 2020 6:13

Tři státní úředníci jsou obžalovaní, že tlačili na kolegu: Dávej nám desítky tisíc měsíčně – a jestli je nemáš, ber úplatky.

Článek

Jiří Pěkný pracoval na pražské hygienické stanici teprve několik týdnů, když se dozvěděl: Měl by ses nějak odvděčit za to, že jsme tě sem vzali na místo vedoucího.

Jak měl takový revanš vypadat? Jednoduše – stačilo nosit každý měsíc desítky tisíc nadřízenému řediteli hygieny. Třeba z úplatků, které budou restaurace dávat, jen aby se vyhnuly potížím s kontrolami.

Tenhle neobvyklý příběh z prostředí státní správy, který Seznam Zprávy předloni podrobně popsaly, se dostává do finální fáze. Před soud se v úterý postaví bývalý ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy Jan Jarolímek. A s ním dva jeho někdejší podřízení.

Státní zástupkyně je viní z vydírání, za které mohou dostat až osm let vězení.

Seznam Zprávy získaly text obžaloby, který ukazuje, jaké klíčové důkazy policisté sesbírali. Kromě nahrávek tajně pořízených úředníkem Pěkným je to i vzkaz jednoho z obžalovaných – napsal ho na papír, který měl navždy zmizet. Avšak detektivům se vzkaz i tak podařilo přečíst.

„Když nedáš, vysype tě“

Úředník Jiří Pěkný (mimochodem ne neznámá postava – byl politikem ČSSD a ředitelem České obchodní inspekce) nastoupil na pražskou hygienu v roce 2017.

Podle obžaloby se pak na něj obrátili další výše postavení úředníci hygieny Zdeněk Vališ a Radim Bureš (ani ten není nezajímavou personou – působil u kontrarozvědky a pracoval i jako šéf bezpečnosti na Hradu v éře Václava Klause).

Jak uvádí žalobce, Vališ a Bureš kolegu Pěkného zaúkolovali, ať řediteli hygieny Jarolímkovi každý měsíc nosí zhruba 35 až 45 tisíc korun. Jinak že ho ředitel vyhodí. A že si peníze může obstarat z úplatků. Pěkný totiž na hygienické stanici pracoval v oddělení výživy, pod níž spadaly stovky restaurací v Praze 1.

Jiří Pěkný podle obžaloby nejprve dával peníze ze svého, celkem oběma kolegům odevzdal 90 tisíc korun. Šly hlavně z prémií od ředitele Jarolímka. Potom už pod tlakem kapituloval, začal si jednání nahrávat na mobil a nakonec vše oznámil na policii.

Pražská kriminálka pak v létě 2018 z vydírání obvinila celou trojici – šéfa Jarolímka i jeho podřízené Vališe a Bureše. Ministerstvo zdravotnictví vzápětí Jarolímka z ředitelského postu odvolalo.

Foto: Vojtěch Blažek

Ředitel pražské hygieny Jan Jarolímek s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Nahrávky, které pořídil Jiří Pěkný, podle obžaloby jasně zachycují hovory o penězích pro ředitele Jarolímka.

„Podle mě, když mu to nedáš, tak až se vrátí, tak si myslím, že tě vysype ven jako, no. Takže jako myslím, že není jako moc jako že prostor s tím teď negociovat,“ vysvětluje Vališ na jednom záznamu, kdy si úředník Pěkný stěžuje, že je těžké sehnat každý měsíc několik desítek tisíc.

Právě Vališ, dnes ředitel státního Elektrotechnického zkušebního úřadu, fungoval podle obžaloby jako pošťák: peníze od Pěkného například v jednom případě vložil do obálky a společně s odbornými časopisy je odnesl do ředitelovy kanceláře.

Předloni v létě se už jedno z dalších předání peněz odehrálo pod dohledem policie. Od Pěkného převzal obálku s deseti tisíci obžalovaný Bureš. Poznal ale, že se Pěkný, vybavený policejním nahrávacím zařízením, chová divně. A ukázal Pěknému papír se vzkazem: Nahráváš!

A pak Pěknému doporučil, ať nahrávku zničí.

Policisté sice originál vzkazu psaného propiskou při pozdější prohlídce kanceláře nenašli. Avšak všimli si, že se věta „Nahráváš!“ vytlačila do spodnějších listů v bloku.

„Je to lhář a potížista“

Tohle zjištění bylo důležité proto, aby mohli stíhat také ředitele hygieny, doktora přírodních věd Jarolímka, u nějž peníze podle obžaloby končily. Žádné přímé důkazy proti němu detektivové nenašli, na žádné nahrávce nevystupuje.

„Žádná taková dohoda mezi mnou a uvedenými podezřelými nebyla,“ odmítl Jarolímek při policejním výslechu, že on byl hlavou skupiny vyděračů.

Obžaloba ale za nepřímý důkaz považuje právě i zmíněný papír z bloku. Kdyby Bureš nedělal nic nelegálního, říká jinými slovy obžaloba, neměl důvod se bát nahrávání – a psát tajné vzkazy.

Navíc z hovorů na záznamech je podle policistů zřejmé, že když se mluví o finálním příjemci peněz, všichni aktéři tím myslí ředitele Jarolímka. Například když jednou Pěkný zapochyboval, jestli si duo kolegů Vališ-Bureš nenechává peníze pro sebe, Vališ se na něj obořil: „Chceš dát pěstí asi do ksichtu teďka ode mě? Ty jsi asi nebyl se mnou, k…a, když jsem mu to tam nesl?!“

„Předání obálky vyplývá i z video a audiozáznamů,“ napsala proto do obžaloby státní zástupkyně Tereza Sejkorová.

Obžalovaný Vališ už dříve pro Seznam Zprávy připustil, že možná řediteli Jarolímkovi nějakou obálku odnesl. Ale nezkoumal, co v ní bylo. „Věřím, že spravedlnost nebude slepá a mou nevinu v budoucnu prokáže,“ uvedl Vališ.

Bureš, vystudovaný právník, se vyjádřit odmítl. Při výslechu na policii popřel, že se podílel na vydírání. A úředníka Pěkného označil za „notorického lháře a potížistu.“

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované