Hlavní obsah

Pro vražedkyni ze smíchovského supermarketu není v Česku správné vězení

Večerní zprávy, úterý 28. 3. 2017.

 

Reklama

28. 3. 2017 18:00

Hlavní téma pro Večerní zprávy s datem 28. března: Výjimečný trest, který uložil soud za vraždu v Tescu, nebude snadné naplnit. V Česku neexistuje takový typ věznice.

Článek

Vězeňská služba nedokáže vyhovět rozsudku Městského soudu v Praze, který na začátku března uložil výjimečný trest vražedkyni Michelle Sudků. Ta zavraždila ženu v obchodním centru na pražském Smíchově a chtěla zavraždit zákaznici kavárny na nedalekém Újezdě.

Soud Michelle Sudků kromě výjimečného třicetiletého vězení uložil také ústavní psychiatrickou a sexuologickou léčbu, kterou má podstoupit už ve výkonu trestu. Michelle Sudků rozsudek přijala a neodvolala se proti němu. Okamžitě se tak stal pravomocným.

Jenže uložení ústavní léčby ve výkonu trestu je neobvyklé a soud tím Vězeňskou službu zaskočil. „Na sexuologickou léčbu žen nemá Vězeňská služba akreditaci, a proto ji nemůže provozovat. Řešíme, jak budeme tento mimořádný případ řešit. Zda vybereme někoho z externích lékařů, který by za ní do vězení docházel, nebo zda ji bude někam vozit eskorta. Každopádně půjde o ambulantní léčbu," řekla mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

Pokud jde o psychiatrickou léčbu, tu Vězeňská služba zajistit dokáže. Má dvě vězeňské nemocnice, jednu v Praze na Pankráci, druhou v Brně. A právě ta brněnská má i vlastní psychiatrii. Tam tak bude zřejmě Michelle Sudků část svého třicetiletého trestu trávit.

Ústavní léčbu obvykle soudy pachatelům trestných činů ukládají tak, aby ji absolvovali až po výkonu trestu v civilním zařízení. V případě Michelle Sudků rozhodl soud o léčbě ve výkonu trestu především na návrh znalců, kteří stav Sudků posuzovali. Ti soudu řekli, že při takto vysokém trestu by byla vhodná léčba už během jeho výkonu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované