Hlavní obsah

#ZDAVUVEN: Jedinečná iluze Boeingu v oblacích. Vymyslel ji mladý Moravan, který neměl na to stát se pilotem

3. 11. 2018

Světově unikátní letecký simulátor se nachází v Brně a vyvíjí ho mladík, který si profesionální kurz letectví nemohl dovolit. Jak takový simulátor vzniká a jaký je život profesionálního dopravního pilota, se dozvíte v novém dílu magazínu #ZDAVUVEN. (Video: Anita Baselová, Seznam.cz)

Chtěl se stát dopravním pilotem, ale cena kurzu byla nad jeho možnosti. Tak začal vyvíjet letecké simulátory, díky kterým si dnes plní sen nejen on, ale i zákazníci všech věkových kategorií. Proletět se můžou nejen v Boeingu 737 MAX, ale i ve stíhačce F-16 Fighting Falcon.

Článek

Světový unikát z Brna

Na vývoji simulátoru pracuje Vojtěch Kuchař už několik let. Sám si navrhl software, který je „duší“ simulátoru, originální je i vybavení. Na vývoji strávil několik tisíc hodin – prý už je raději ani nepočítá.

Aby byl software co nejautentičtější, spolupracuje s profesionálními piloty, kteří dokážou popsat, jak se stroj v daných situacích opravdu chová a jaké procesy následují. Konkrétně Boeing 737 MAX tvořili hodně obtížně, podle pár fotek dostupných na internetu a z vyprávění dopravních pilotů. Vyplatilo se, na stejném simulátoru si ve světě nezalétáte.

„Náš letecký simulátor je unikátní proto, že se jedná o model letadla, ke kterému se do té doby dostal jen profesionální pilot. Tento typ – Boeing 737 MAX – létá teprve od začátku minulého roku, a jsme tedy jediní na světě, kteří ho jako simulátor nabízí,“ prozrazuje mladý programátor a provozovatel leteckých simulátorů Vojtěch Kuchař.

Snová práce dopravního pilota? Ani náhodou!

Díky simulátorům, které si může kdokoliv z veřejnosti vyzkoušet, si tak plní sen nejen on, ale i starší milovníci vojenských stíhaček nebo nadšenci do letectví. Z původně nevydařeného životního cíle tak nakonec profitují všichni.

„Když jsem se v osmnácti letech rozhodoval, co budu dělat, byla zrovna krize a výcvik dopravního pilota tak nepřipadal v úvahu. Musel bych se zadlužit u banky, cena výcviku se pohybuje v řádech milionů… A stejně bych neměl jistotu, že se jako pilot na trhu práce uplatním,“ říká Vojtěch Kuchař.

Co říkají piloti na potlesk cestujících po přistání? Budete se divit! 

S Vojtou Kuchařem a jeho kamarády piloty jsme se proletěli nejen na simulátoru, ale i v reálném lehkém letadle. A měli možnost se zeptat i na to, co říkají piloti tomu, když cestující na závěr letu tleskají. Odpověď to byla víc než překvapivá.

Tak se podívejte ve videu nad článkem. Další díly pořadu #ZDAVUVEN můžete sledovat v premiéře ve středu ve 21:00 na Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam i u vás doma? Praktický návod ZDE.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.